Systém PES: Vláda nerespektuje, co navrhla. To je chaos a hazard s osudy lidí, říká Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2020

Opoziční politik a aktuálně podle průzkumů předseda druhé nejsilnější strany Ivan Bartoš (40) hodnotí současnou situaci, ve které se Česko zmítá, jako nekoncepční. Naopak poukazuje na pokračující chaos vlády, která podle jeho slov více než s epidemií soupeří sama se sebou. "Vláda nerespektuje ani pravidla systému, který si sama navrhla," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který Piráty povede do sněmovních voleb v příštím roce jako lídr a kandidát na premiéra.

Jak hodnotíte současnou situace pokud jde o pravidla, která se řídí systémem PES?

Pandemický semafor a na něj navázaná opatření (současný PES), představil jako koncept vládě už před více jak půl rokem náš šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek, po vzoru Nového Zélandu. Vládní realizace však nedopadla, jak jsme očekávali. Uvedu jako příklad dvě věci: I nejnižší stupeň předpokládá, že vláda vládne v nouzovém stavu. Co je ale horší, vláda zapíná a vypíná omezení nehledě na to, co je napsáno v tabulce systému PES a v zemi vládne chaos.

Hlavní předpoklad přece je, že lidé i firmy vědí na čem jsou, změny jsou předvídatelné a nedochází k nečekaným celoplošným zásahům, které právě v rámci nouzového stavu, kdy vláda prostě může i bez zdůvodnění takto jednat, dělá. To není systém, to je chaos a hazard s osudy lidí.

Vláda nerespektuje ani pravidla systému, který si sama navrhla. Ztrácí důvěru a mate občany, kteří si myslí, že si z nich vláda dělá legraci. Ale špatnou legraci.

Jak moc ekonomický dopad může mít situace, kdy je vláda nekonzistentní v komunikaci s občany?

Je spousta lidí, vlastně většina, pro kterou vládní opatření znamenají sice závažná omezení, ale ta se týkají zejména kvality našeho svobodného života. Musíme nosit roušku nebo respirátor, nemůžeme žít společenský život, chodit do kina či divadla, učíme se s dětmi doma. Vláda místo, aby trpělivě vysvětlovala, neboť omezení nás krátí na občanských právech a svobodách, tak nám nadává, nebo zvyšuje represi a pokuty.

Přitom díky všem lidem jsme první vlnu, kdy tady chybělo všechno, zvládli. Díky dobrovolníkům fungovaly rozvozy potravin pro seniory, IT sektor vymyslel chytrou karanténu, lidé šili roušky. Vláda nesmí své chyby házet na lidi.

Je však důležité pochopit, že jsou s námi další desítky tisíc lidí, spíše statisíce, kteří jsou však kvůli vládním omezením svých pracovních možností ohroženi fakticky existenčně. Krachují jim malé firmy, které vedli desítky let, provozovny, na které si třeba v podnikání vzali úvěr, hospody, bistra, kavárny. A na těchto lidech jsou závislí další, kteří pro ně pracují, nebo jim dodávají suroviny. Stejně tak celá oblast kultury.

Vždyť vláda udělala pětadvacítku a antivirus? To nestačí ?

Nestačí. Jednak se často programy nedají kombinovat a pokud máte rodinu, a do toho vedete podnik, tak prostě náklady máte obrovské a současných 15 000 na měsíc mínus záloha na sociální a zdravotní nepokryje ani váš nájem. Když se podíváme na Německo nebo Rakousko, tak od počátku pracují s kompenzacemi pro tu druhou skupinu lidí. Vědí, že nesmí nechat padnou malé a střední podnikání a kompenzují ušlé tržby z 60-80 procent.

Vláda vypíná a zapíná omezení, ale již od začátku roku 2019 odmítla jakkoliv řešit, že provozy, kde musíte platit nájem, energie, nebo třeba suroviny, které vám druhý den vláda zakáže prodávat, nebo vás rovnou zavře, v nejistém prostředí fungovat nemohou.

Když si vezmeme že jen do pohostinství a restauratérství, které nadvakrát minulý týden otevřela a hned do nich zaťala tři chaotické změny, které nedávají smysl. Vláda pomáhá spíše těm velikým. Na základě jakého klíče ví jen premiér a jeho lidi.

Jak vnímáte onemocnění covid-19?

Jako tragédii, která už jen v ČR stála život okolo 10000 lidí a osobní bankroty mnoha z našich spoluobčanů. Světově je to obrovský problém. Navíc se ukázalo, jak zranitelná je naše společnost jako celek, když čelíme takovému problému. Věci nefungují, logistika a organizace na úrovni státu selhává a PR vlády je často důležitější než pandemický plán, který ČR má. Snažíme se v tom pomoci, ale narozdíl od vlády jsou naše možnosti výrazněji nižší.

Co byste v současnosti vytkl vládě?

Že něco jiného dělá a něco jiného občanům říká. Že neměří všem stejně a diskriminuje malé podnikatele na úkor kamarádů a velikých koncernů. Tam už jsme s Piráty téměř rozhodnuti jít s tím k Ústavnímu soudu. Že dosud nemá data o rizikovosti lidských činností a situací, takže zapíná a vypíná plošně fungování společnosti, někdy i úplné drobnosti, jako svařák venku ne, ale v hospodě ano, aniž by dokázala přes data říci proč. A za mě pak rozhodně pomalé řešení výpadku vzdělávání a opakované selhávání v ochraně seniorů a rizikových skupin.

Tam se snažíme tlačit z opozice nejvíce a pomáháme fakticky v regionech, jak politicky nově z vedení krajů, tak dobrovolnickou prací, jako třeba celostátní sbírkou počítačů a jejich distribuci do rodin, kde nemají žádný počítač nebo jeden na celou rodinu včetně z domova pracujícího rodiče. Nebo v distribuci potravinové pomoci z bank, výrobou štítů či dalších potřebných pomůcek. Každý může pomoci, jak umí. My chceme jít příkladem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.