Tereza H. by se konečně mohla dostat domů. Jde o týdny. Ministerstvo zahraničí řeklo, jakou pomoc jí aktuálně zajišťuje

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2022

Už to vypadalo, že se konečně pětadvacetiletá Češka Tereza H. s koncem loňského roku setká se svou rodinou. Nakonec její životní příběh, který se přes čtyři roky odehrává v Pákistánu, nabral jiný směr. Podle nejnovějších informací podala ve čtvrtek u Vrchního soudu v Islámábádu žádost o vízum, navrácení pasu a osobních věcí. Zdá se, že ji dělí do návratu do rodné vlasti už jen krátká doba. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že Češce zajišťuje v současnosti už jen konzulární pomoc.

"V současnosti jí poskytujeme jen konzulární pomoc. Nejsme účastníci žádného řízení, ve kterém figuruje. Rodina Češky vyslovila přání k informační zdrženlivosti. V tuto chvíli směrem k tomu, co lze sdělit, tak žádný posun není," uvedla pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oddělení odboru komunikace ministerstva zahraničí Aneta Kovářová.

Podle portálu Blesk.cz Tereza H. ve čtvrtek k soudu přišla v doprovodu právníka Saifena ul Malúka a zástupce české ambasády. Zdroj webu tvrdí, že žádost o vízum byla přijata, doposud nedošlo k žádnému rozhodnutí, zda jí bude či nebude vyhověno. Úřad Ministerstva vnitra si vzal dva týdny lhůtu na její vyřízení.

Mladá Češka tak zůstává i nadále v Pákistánu a termín jejího návratu do Česka zatím není znám. Dne 20. listopadu ji odvolací soud zprostil viny. Po rozhodnutí podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany.

"Můžeme potvrdit, že ve věci bylo podáno odvolání k Nejvyššímu soudu v Pákistánu. Pákistánská strana rozhodla, že Tereza H. má povinnost setrvat v Pákistánu do doby skončení odvolacího řízení. Česká strana se snaží o změnu tohoto rozhodnutí. Další informace nemůžeme s ohledem na přání dotčené osoby médiím sdělovat," uvedla před časem pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do.

Podle bezpečnostního experta je role celní správy v případu přinejmenším podivná. "Mně osobně přijde zvláštní ta role té celní správy. To přece není orgán činný v trestním řízení, aby podával odvolání, oni přece nebyli součástí ani toho soudního sporu. Ten spor nebyl veden jako celní správa vůči Tereze H., to byl podle mě spor Pákistánu vůči Tereze. Takže konstatování, že oni mají dát odvolání… Já nevím, jak ten soud byl postavený, ale alespoň takhle jsem to vnímal," řekl již dříve pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Informace z konce roku vypovídaly také o tom, že do doby, než se Tereza H. vrátí domů, se z obav ze msty drogového kartelu kvůli své výpovědi schovává na tajném místě. Generál v záloze dále uvedl, že rozhodnutí o jejím propuštění mohlo vyplývat i z její ochoty rozkrýt kartel, ale něco se nemuselo zcela povést. Pro připomenutí Češka byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, kde celníci v jejím kufru našli devět kilogramů tvrdých drog – heroinu. V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům odnětí svobody.

V prosinci 2021 se objevila informace, že Češka po zproštění viny tajně opustila Pákistán. S tou přišla samotná celní správa, jak se ale později ukázalo, nešlo o skutečnost. Pro ŽivotvČesku.cz v té době promluvila babička ženy s tím, že by si sice přála, aby na svátky byla doma.

Aktuálně tak Češka čeká, zda jí bude vyhověno ohledně její žádosti. Do té doby zcela jistě Pákistán neopustí. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jakou pomoc jí zastupitelský úřad české ambasády může poskytnout.

Přehled pomoci, jakou lze od českých zastupitelských úřadů v zahraničí očekávat:

  • vystavení cestovního průkazu při ztrátě cestovního dokladu
  • poskytnutí informací, příp. pomoci při obstarání finančních prostředků
  • informování příbuzných při nehodách a úmrtích (v případě, že byly zastupitelskému úřadu ohlášeny)
  • poskytování kontaktních údajů pro nezávislý výběr lékařů, zdravotnických zařízení, advokátů, tlumočníků
    pomoc při repatriaci nemocných, zraněných nebo zemřelých
  • v případě omezení osobní svobody předávání informací příbuzným, zprostředkování právního zástupce na náklady zatčených osob
  • pomoc při zajišťování návštěv uvězněných osob (v případě, že omezení svobody bylo zastupitelskému úřadu ohlášeno)
  • upozorňování místních orgánů na zjevná porušování práv našich občanů
    podnět k pátrání po pohřešovaných
  • zprostředkování naléhavých informací postiženým nebo jejich příbuzným
    zajištění ochrany nezletilých dětí, které se nacházejí v zahraničí bez doprovodu

Co naopak český zastupitelský úřad udělat nemůže:

  • platit účty za hotelové a jiné služby, pokuty, poplatky za pobyt v nemocnici a kauce při omezení osobní svobody
  • financovat další pobyt v zahraničí při ztrátě finančních prostředků
  • vykonávat činnosti, které mají v náplni práce komerční instituce jako jsou banky, cestovní kanceláře, zdravotní pojišťovny, advokáti, tlumočníci a detektivní kanceláře
  • vykonávat činnosti poštovního či pracovního úřadu
  • poskytovat pomoc při obstarání víza cizího státu a zaručit vstup na území cizího státu, pokud občan nemá platný pas, resp. vízum
  • garantovat lepší péči v nemocnicích či zacházení ve věznicích, než je místní standard
  • provádět vyšetřování protiprávního jednání, zasahovat do probíhajících soudních řízení a vyvíjet činnost jako obhájce u soudu
  • přebírat náklady pátrací nebo záchranné akce a náklady repatriace zemřelých do vlasti nebo náklady pohřbu v místě

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.