Trumpovo vyhrožování Ukrajině o konci financování: Zájmy USA jsou silnější a zvítězí, upozorňuje bezpečnostní expert Kraus

Vladimir Putin a Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, Jiří Ovčáček | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2024

Komentář: Příznivci zahájení smlouvání s Ruskem o osudu Ukrajiny vzhlíží s nadějí k listopadovým americkým prezidentským volbám. Od vítězství Donalda Trumpa si slibují velký geopolitický deal a ukončení války na Východě. Donald Trump mocně těmto nadějím nahrává, když říká, že nehodlá Ukrajinu finančně podporovat, což povede k závěru konfliktu. Nic ale nebude tak jednoduché. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro portál ŽivotvČesku.cz upozornil, že systém moci v USA může zabránit plánům Donalda Trumpa.

Rétorika Donalda Trumpa je vždy jednoznačná, přímočará a silná. O válce na Ukrajině rád prohlašuje, že by ji ukončil za 24 hodin. K tomu možný budoucí prezident USA dodává, že k rychlému závěru konfliktu by vedlo vyschnutí finančních toků na Ukrajinu, kdy by Washington přestal se zasíláním balíků pomoci. Co vypadá jednoduše a snadno proveditelné jedním škrtem pera, to ve skutečnosti nemusí být vůbec realizovatelné.

Podle bezpečnostního experta Josefa Krause na to nebude mít americký magnát, pokud usedne znovu v Bílém domě, dost síly. "Nedovedu si něco takového představit. A myslím si, že to není v silách ani Donalda Trumpa. Je nutné to chápat v kontextu předvolební rétoriky, kterou se snaží zajmout tu část voličů, která nechce intervenovat do evropských záležitostí, která nechce vydávat peníze daňového poplatníka, myšleno tím amerického, na nějaké ukrajinské zájmy, protože nedokáže třeba rozlišovat vůbec mezi Rusem a Ukrajincem," sdělil Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Klíč je v tom, že samotný systém moci v USA nemusí umožnit realizovat smělé plány na konec války za 24 hodin, který by v realitě znamenal významné územní ztráty Ukrajiny a posílení Ruska. "Věřím tomu, že i kdyby byly jakékoliv pokusy Donalda Trumpa vyřešit situaci výhružkami Ukrajině, že přestane jakákoliv vojenská pomoc, že samotný systém ve Spojených státech mu něco takového nedovolí," je přesvědčen bezpečnostní expert Josef Kraus, který ke svému stanovisku předložil i argumenty.

"Znamená to, že systém je opravdu do značné míry –⁠⁠⁠⁠⁠ nechci říct –⁠⁠⁠⁠⁠ imunní vůči působení amerického prezidenta, samozřejmě on je opravdu tím důležitým vládcem, vedoucím exekutivy, ale pořád tam jsou brzdy a rovnováhy. Systém výkonné moci ve Spojených státech, ať už je to ten úřednický aparát, nebo i vojenskoprůmyslový komplex, tak si myslím, že si dokáže nakonec prosadit svou," vysvětil Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Prezidentské období v USA činí čtyři roky, oproti pěti letům v České republice. Národní zájmy zámořské velmoci jsou ale trvalejší, a proto může docházet k rozrůznění mezi názorem prezidenta a systému, který je v zásadě odolný vůči politickým změnám v Bílém domě. "Jde o obhajobu národních zájmů Spojených států. A mezi tyto zájmy samozřejmě také patří v podstatě slabá Ruská federace, která představuje důležitého vyzyvatele nebo protivníka americké zahraniční politiky," rozkryl hlavní důvod bezpečnostní expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.