U Severodoněcku se rozhodne, míní vojenský analytik Lukáš Visingr. Záleží na tom, co komu dojde dřív. Donbaská republika hlásí ztráty 55 procent  

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Těžké dělostřelecké ostřelování u Severodoněcku, ale situace na frontové linii beze změn. To je už několik dní trvající situace na východě Ukrajiny, jak o ni informuje britské ministerstvo obrany. Boje o Severodoněck ale mohou být podle vojenského analytika Lukáše Visingra těmi rozhodujícími v celém konfliktu. "Rusové moc nejsou schopni nahrazovat ztráty, zatímco Ukrajina se může spoléhat na dodávky moderních zbraní ze Západu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Víc vojáků i techniky na straně Ruska, západní výcvik i zbraně a odhodlání bránit svou zem na straně Ukrajiny. To je jedna z podob největšího konfliktu v Evropě od konce druhé světové války. Dlouhodobě sice platí, že informace jedné i druhé strany jsou více či méně zatížené propagandou, západní instituce jako americký Institut pro studium války (ISW) nebo britské ministerstvo obrany se ale shodují, že ruské síly dosahují určitých úspěchů na předměstí Severodoněcku, v dalších místech konfliktu se však jejich postup z velké části zastavil.

"Nic zásadního se nestalo už zhruba posledních čtrnáct dní. U Charkova na severu a u Chersonu na jihu vedou Rusové spíš obrannou válku a snaží se zastavit ukrajinské lokální ofenzivy, prakticky všechny ofenzivní kapacity ale soustředili na Severodoněck a jeho okolí. Osobně mám pocit, že už nemají žádné rezervy a vrhnuli tam všechno, co mohli. Paradoxně to ale vypadá, že to je to, co Ukrajinci chtěli. A právě u Severodoněcku se to nejspíš rozhodne," popsal pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Podle zmíněného britského resortu obrany se rovněž bojové jednotky obou stran potýkají s kolísavou morálkou. Dezerce podle něj v posledních týdnech zaznamenaly i ukrajinské ozbrojené síly, obzvláště problematická ale pravděpodobně zůstává morálka mezi ruskými vojáky.

"Nadále se objevují případy, kdy celé ruské jednotky odmítají plnit rozkazy a dochází k ozbrojeným střetům mezi důstojníky a jejich vojáky," píše britské ministerstvo obrany, které se ve svých hlášeních z Ukrajiny opírá o poznatky vojenské rozvědky. Ruské úřady mají podle něj zřejmě problém vyvinout právní tlak na vojenské odpadlíky, k čemuž přispívá oficiální status invaze jako »zvláštní vojenské operace«, nikoliv války.

K obdobnému závěru ohledně schopností ruské armády dochází ISW. "Ruské jednotky se pravděpodobně potýkají s rostoucími ztrátami a úbytkem vojáků a techniky, což bude komplikovat pokusy o obnovení útočných operací na dalších kritických místech, protože bitva o Severodoněck pokračuje pomalu," píše ve své zprávě Institut pro studium války, podle něhož se ruským silám v nadcházejících týdnech nejspíše podaří tohoto města zmocnit, bude to však za cenu soustředění většiny dostupných sil v této malé oblasti.

Londýn také upozornil na oznámení samozvané Doněcké lidové republiky, že v bojích na frontě bylo zabito 2128 proruských separatistů a dalších přibližně 8900 jejích vojáků zraněno. "Procento ztrát odpovídá přibližně 55 procentům původního stavu jejích ozbrojených sil, což vypovídá o krajně vysokém opotřebení ruských a proruských vojsk v Donbasu," poznamenala britská rozvědka.

Na otázku, která zní: »kdo vyhraje«, nelze podle Lukáše Visingra odpovědět. "Teď je to opotřebovávací boj a záleží na tom, komu co dojde dřív. Obě strany samozřejmě utrpěly ztráty, Rusové dvakrát až třikrát větší, což tak ale je, protože útočník vždy utrpí větší ztráty. Čas ale dlouhodobě hraje spíše pro Ukrajince, protože Rusové nejsou moc schopni ty ztráty nahrazovat, zatímco Ukrajina může spoléhat na dodávky moderních zbraní ze Západu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pomoc se ukáže se zpožděním týdne až dvou, než se dodávky dostanou na frontu.

"Před pár dny Ukrajinci oznámili, že už se u Severodoněcku začínají projevovat účinky polských houfnic Krab, které dostali právě zhruba před čtrnácti dny. A daří se jim díky nim zastavovat ruskou ofenzivu. Do konce června by pak měli dostat raketomety Himars, jejichž účinek se projeví začátkem července. Jde přitom v podstatě o nejúčinnější zbraň, kterou od Západu budou mít," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.