Uděláme co nejvíc pro vítězství Ukrajiny, uvedl premiér Petr Fiala. Vojenský analytik reagoval slovy o nelehkém úkolu a zamrzlém konfliktu

Petr Fiala a Volodymyr Zelenskyj.
Petr Fiala a Volodymyr Zelenskyj.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2022

Pomoci ukončit válku vítězstvím Ukrajiny bude podle premiéra Petra Fialy (57) jedním z cílů českého předsednictví Evropské unie. Předseda vlády to řekl po videoprojevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Parlamentu ČR. Podle vojenského analytika Josefa Krause to ale nebude lehký úkol. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že válka míří do kategorie »zamrzlé konflikty«, která se špatně zastavuje.

Šlo o velmi silnou řeč. Tak zhodnotil český premiér Petr Fiala vystoupení nejvyššího představitele Ukrajiny Volodymyra Zelenského ve Sněmovně. Prezident ve videopřenosu mimo jiné vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie, což by podle něj posílilo evropské společenství a zároveň by šlo o vyjádření evropských myšlenek a hodnot. Právě proti nim Rusko podle něj v jeho zemi bojuje.

Česko bude podle premiéra při svém předsednictví Evropské unii rovněž postupovat tak, aby co nejvíc pomohlo vítězství Ukrajiny. "Prezident Zelenskyj pronesl ve Sněmovně a Senátu velmi silná slova. Je v bytostném zájmu ČR, aby válka na Ukrajině skončila co nejdříve vítězstvím Ukrajiny. I v rámci předsednictví Radě EU budeme postupovat tak, abychom k tomu co nejvíce pomohli a mohla začít poválečná obnova země," sdělil Fiala ČTK.

Ukončení konfliktu podle vojenského analytika Josefa Krause nicméně představuje nelehký úkol. "Hrozně špatně se to zastavuje, pokud konflikt dospěje do kategorie, které se říká »zamrzlé konflikty«. Víceméně jde o to, že ani jedna strana nemá dostatečnou převahu na to, aby konflikt ukončila vlastním vítězstvím, není ani prostor na politické kompromisy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Obdobná situace může podle Josefa Krause nastat i v případě, kdy do konfliktu vstoupí někdo další, třeba mezinárodní společenství, které uvalí embarga na jednu i druhou stranu, a tudíž nedojde k eskalaci konfliktu tak, aby se jedna strana vyčerpala.

"Pokud jde o Ukrajinu, tak jsme spíše v tom prvním modelu. Vítězství Ukrajinců představuje vytlačení Rusů z jejich teritoria a Rusové zase mají potenciál to dobýt tak, jak by chtěli. Ani jedno se ale ve velké míře neděje. Reálně tak konflikt může zamrznout do stavu, kdy se budou obě strany bez většího úspěchu ostřelovat. Pak to může trvat měsíce, ale i léta," dodal Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě před samotným vystoupením ukrajinského prezidenta mluvil Petr Fiala také o snaze Česka pomáhat Ukrajině v dodávkách zbraní i o počtech uprchlíků, převážně žen a dětí, které Česko přijalo. Zmínil rovněž dvě české oběti bojů na Ukrajině. Volodymyr Zelenskyj byl podle něj přinucen obléct se do uniformy a přijímat těžká rozhodnutí. "Bojuje a potřebuje pomoci," konstatoval český premiér.

Josef Kraus absolvoval bakalářský a magisterský studijní program politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde rovněž zakončil své doktorské studium politologie na oboru Bezpečnostních a strategických studií. V letech 2012 a 2013 byl vědeckým pracovníkem na Mezinárodním politologickém ústavu, s nímž i nadále úzce spolupracuje, a je rovněž členem Centra pro bezpečnostní a strategická studia.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.