Ukrajina a její vstup do EU a NATO: Komplikace nastanou z více stran, míní poradce prezidenta Kolář
Komentář: Ukrajina má dlouhodobě zájem na tom, aby dostala co nejdříve příslib členství v Severoatlantické alianci (NATO). Ohledně vstupu Ukrajiny nepanuje ale v NATO jednomyslnost, protože je země nyní ve válce s Ruskem. Vstupem Ukrajiny by se ve válce s Ruskem ocitlo i samotné NATO - i to je důvod, proč lze považovat rozšíření aliance v podobném formátu nyní spíše za nepravděpodobné. Redakci zajímal na dané téma názor poradce hlavy státu a bývalého ostříleného diplomata Petra Koláře, z jehož slov vyplynulo, že vše má svůj čas, nicméně vylíčil svou představu, jak by Ukrajina mohla v budoucnu fungovat jako »kamarádka« EU, případně aliance NATO.
Severoatlantická aliance obecně řeší, jakým způsobem a kdy nabídnout Ukrajině »rozumnou cestu«, aby se jednou součástí vojenského bloku stát mohla. Podobně to je ohledně jejího teoretického připojení k EU. Podle respektovaného komentátora a bývalého diplomata Petra Koláře je v pořádku, že Ukrajina má takové ambice.
"Myslím, že principiální zájem o vstup Ukrajiny do Evropské unie a případně i do NATO je v pořádku. Ukrajina má sama rozhodovat o své budoucnosti, kam chce patřit. Nikdo jí do toho nemá mluvit, tak jako jsme si rozhodli sami o tom my, že chceme být v Evropské unii a v NATO, bylo to naše suverénní rozhodnutí, tak by takhle měla být vnímána i Ukrajina. To, že Evropská unie a NATO se mohou obávat přijetí země, jako je Ukrajina, pokud nebude mít celé území pod kontrolou a bude zraněná ruskou okupací, tak to je samozřejmě realita," uvedl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který je označován jako »přítel po boku – poradce« prezidenta Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů.
"Nicméně máme příklady, jakkoliv se nedají velikostně a významem srovnávat, že i taková situace může vést k tomu, že se nějaká země stane členskou zemí Evropské unie, jako je třeba Kypr, který je rozdělený mezi tureckou a řeckou část. Ten precedent tady je," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bývalý diplomat.
Petr Kolář dále na dotaz redakce přiblížil, na jaké platformě by se vstup Ukrajiny do EU mohl odehrát. Zdůraznil však, že jde o příklad, který je nutné brát s rezervou. Zároveň vysvětlil, že budoucí možný vstup Ukrajiny do EU rozhodně nebude procházka růžovým sadem.
"Jsou země, kde s tím budou mít problém, a když uvedu klasické příklady jako současné Maďarsko a Slovensko, tak to asi nikoho nepřekvapí, protože ten problém prostě tady je. A je otázka, jak se s ním vypořádáme. Osobně si umím představit model, který bude trošku připomínat, a to je prosím potřeba brát s rezervou, protože samozřejmě to není ideální srovnání, podobně jako to mají třeba Spojené státy a Portoriko, kdy Portoriko je vnímané většinou Američanů jako součást Spojených států, přitom Portorikánci nemají volební právo, ale jsou součástí toho vnímaného teritoria. Jsou dependentní území, tedy závislé území, platí se tam dolarem, prostě všechno vypadá, jako kdyby byly Spojené státy, ale nejsou to Spojené státy. Takže nějaký takovýhle modus vivendi (způsob soužití), který by byl, řekněme a doufejme, pouze dočasný, by mohl nastat i na Ukrajině, a to s tím, že jednou Ukrajina bude znovu celá spojená ve svých mezinárodně uznávaných hranicích," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.