Reklama:

Ukrajina drtí Rusko na domácí půdě. Putin se bojí globální izolace, říká politolog v rámci výhrůžek o použití nejsilnější karty

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2024

Zahraniční zpravodajství: Ukrajina má nyní pod kontrolou více než 100 obcí v ruské Kurské oblasti, kde její vojska ovládla téměř 1300 kilometrů čtverečních území. Současná operace má podle ukrajinského velení klíčový vojenský význam – nejenže vytvořila ochrannou zónu před ruským ostřelováním, ale zároveň odvedla značnou část ruských vojsk od fronty v Doněcké oblasti. K situaci se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil politolog a šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z Masarykovy univerzity. Redakci zajímalo, zda by reakce Ruska na zábor teritoria ze strany ukrajinských ozbrojených sil mohla dojít až k použití taktických jaderných sil. To však odmítl.

Reklama:

Ukrajina tlačí na Rusko

Ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj v projevu vysílaném ukrajinskou televizí podle ruskojazyčného serveru BBC oznámil, že cílem ofenzivy bylo nejen zastavení ruských útoků na ukrajinské příhraniční vesnice, ale také snaha zmírnit tlak na frontové linie v Doněcké oblasti, zejména v okolí města Pokrovsk.

Reklama:

Rusko v reakci přesunulo své jednotky z jihu Ukrajiny na kurskou frontu. "Kurská operace odklonila značný počet (ruských) sil," uvedl Syrskyj, podle kterého se jednalo o jednotky z jihu Ukrajiny. "K dnešnímu dni můžeme říct, že na kurskou frontu bylo vysláno zhruba 30.000 (ruských) vojáků a toto číslo se zvyšuje," dodal velitel. Rusko podobné údaje nezveřejňuje.

Moskva ale zároveň posiluje své síly u Pokrovsku, doplnil Syrskyj. "Situace na pokrovské frontě je poměrně složitá... nepřítel využívá své převahy v počtu mužů, zbraní a vojenské techniky, aktivně zapojuje dělostřelectvo a letectvo," řekl.

Mohlo by Rusko použít jaderné zbraně?

Ukrajinský postup vyvolává otázku, zda by Rusko mohlo reagovat použitím taktických jaderných zbraní. Ostatně ruská strana tímto opakovaně od února 2022 vyhrožuje - redakce o tom psala dříve článek. Podle politologa Josefa Krause je to však nepravděpodobné.

"Je nepravděpodobné, že by Rusko sáhlo po taktických jaderných zbraních v této fázi konfliktu. Ukrajinský zábor ruského území je z pohledu celkové rozlohy stále relativně malý. Navíc by takový krok měl pro Rusko katastrofální důsledky," řekl Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Vysvětlil, že použití jaderných zbraní by přineslo Rusku nejen obrovskou mezinárodní izolaci, ale ztratilo by i podporu svých strategických partnerů. "Tento krok by je uvrhl do totální globální izolace, a to nejen od strategických rivalů, ale i partnerů. Odliv podpory a partnerství by byl pro Rusko devastující," zdůraznil Kraus, podle nějž je vysoce pravděpodobné, že ukrajinské síly budou nakonec nuceny stáhnout se z dobytého ruského území.

"Je zřejmé, že dříve či později dojde ke stažení ukrajinských ozbrojených sil z ruského území, nebo budou z tohoto prostoru vytlačeny," dodal pro ŽivotvČesku.cz Kraus. To podle něj také dává důvod, proč by nasazení jaderných zbraní v současné fázi nedávalo smysl.

Ukrajinský útok v Kurské oblasti je součástí širšího konfliktu, který v roce 2022 rozpoutalo Rusko rozsáhlou invazí do sousední země. Moskva nyní okupuje zhruba 100.000 kilometrů čtverečních ukrajinského území poté, co část zabraného prostoru ukrajinské jednotky dobyly zpět.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: