Ukrajina i Rusko hlásí útok na Záporožskou jadernou elektrárnu, slova Dany Drábové. Jak se v ČR chrání Temelín a Dukovany, řekla mluvčí

Dana Drábová
Dana Drábová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2022

Aktualizováno 21:00: Ukrajina a Rusko se dnes vzájemně obvinily ze dvou ostřelování ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou již v březnu při invazi na Ukrajinu obsadila ruská vojska. Podle ruské agentury RIA Novosti, která útok přičítá ukrajinským silám, na místě vznikl požár. Ukrajinská státní energetická společnost Enerhoatom, která naopak viní z obou útoků ruské vojáky, podle agentury Unian uvedla, že při druhém ostřelování rakety dopadly přímo vedle jednoho z bloků a že existuje nebezpečí rozptylu radioaktivních látek. Mluvčí skupiny ČEZ pro ŽivotvČesku.cz popsala, jak jsou na vojenský útok připravené české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (61) uvedla, že ověřené informace o situaci nemá.

"Okolo 15:00 (14:00 SELČ) v době, kdy se měnili pracovníci na směně, provedly nacionalistické jednotky z území pod kontrolou ukrajinského režimu dělostřelecký útok na areál Záporožské JE," sdělil podle agentury RIA Novosti nejmenovaný představitel Ruskem dosazené správy města Enerhodar, kde elektrárna leží.

Útok podle něj přerušil dvě elektrická vedení napájející rozvodnu, která je zapotřebí pro bezpečný provoz jaderných bloků. Hasiči bojovali se vzniklým požárem, doplnila agentura s odkazem na jiný nejmenovaný zdroj. Druhé ostřelování elektrárny se podle místní správy odehrálo o dvě hodiny později, informovala agentura Interfax, která uvedla, že dělostřelecké granáty zasáhly přímo areál elektrárny.

Podle ukrajinské společnosti Enerhoatom, která spravuje jaderné elektrárny v zemi, na okolí elektrárny zaútočila ruská vojska. "Ruští fašisté provedli další provokaci v Enerhodaru a stříleli směrem na Záporožskou jadernou elektrárnu," uvedla společnost. "Kolem 14:30 (13:30 SELČ) byly zaznamenány tři zásahy blízko průmyslového areálu Záporožské JE," doplnila firma, podle níž bylo při útoku poškozeno vedení vysokého napětí.

Večer pak společnost informovala, že ruské síly ostřelovaly areál podruhé. "Existuje nebezpečí úniku vodíku a rozptylu radioaktivních látek," uvedla firma.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která odmítla dění komentovat, později se vyjádřila v podobném duchu na svém Twitteru.

"Až budeme mít o situaci na Záporožské elektrárně ověřené informace, jistě se podělíme. Zatím nemáme jiný zdroj než ukrajinský UNIAN a ruské TASS a RIA. Vzájemně si odporují, což se dá čekat. Nevypadá to však, že by zařízení elektrárny nějak vážně utrpělo," uvedla Dana Drábová odpoledne.

Později večer přidala na Twitter informaci o tom, že podle všeho došlo k odstavení jednoho z bloků. "Asi nejdůvěryhodnější (pro mne) je zatím informace od provozovatele ukrajinských jaderných elektráren: https://t.me/s/energoatom_ua. A stejně toho mnoho neříká. Ruské ostřelování nejspíš vedlo k rychlému odstavení jednoho z bloků. Což je "do bezpečna," sdělila.

Po prvním ostřelování Enerhoatom uváděl, že elektrárna »nehledě na provokace« dál funguje a dodává energii do ukrajinské energetické soustavy přes vedení, které je nadále v provozu, ale že jeden blok zařízení byl odpojen od sítě.

Večer Unian napsala, že podle obyvatel Enerhodaru ve městě přestalo fungovat osvětlení. Také agentura RIA Novosti uvedla, že v Enerhodaru částečně nefungují dodávky elektřiny a vody.

Obavy o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, největším podobném zařízení v Evropě, tento týden projevily Spojené státy i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že se situace na místě vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní. Přestože elektrárna je pod kontrolou ruských vojáků, její chod společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci.

Redakce ŽivotvČesku.cz nedávno zjišťovala, jak jsou na vojenský útok připravené jaderné elektrárny v Česku. Promluvila mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková. Právě ČEZ spravuje Temelín i Dukovany.

"Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří bez nadsázky k nejstřeženějším objektům v České republice. Součástí systému jejich zabezpečení je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura a celá řada technických systémů, fyzických bariér a organizačních opatření. Energetici navíc situaci neustále vyhodnocují a na měnící se hrozby pružně reagují. Příkladem může být třeba doplnění bezletové zóny kolem obou elektráren (válec o poloměru 2 kilometrů a výšce 1,5 km) o unikátní laserový detekční systém, který vytváří další detekční vrstvu chránící vybrané objekty elektráren před případným útokem ze vzduchu. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají Dukovany i Temelín nastavenu ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku," popsala Alice Horáková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v loňském roce obě elektrárny jako jedny z prvních v Evropě úspěšně prošly mezinárodním auditem systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Certifikát, vydaný podle příslušné mezinárodní normy ISO, je platný do října 2024. Podle Alice Horákové je navíc možné ve velice krátké době celý systém ochrany ještě výrazně zpřísnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.