Ukrajina přichází o 100 vojáků denně, ale válka se neposouvá. Co by se teď muselo stát, rozklíčoval vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 106. dnem, podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova (55), kterého citovala agentura Interfax-Ukrajina, je situace na frontě těžká a ztráty nejsou malé. Jeho armáda podle něj potřebuje především větší množství moderních raketometů západního typu a příslušnou munici. "Obě strany konfliktu používají víceméně stejnou taktiku, aktuálně tak není prostor pro nějaký zásadní zvrat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Očekávání vojenských analytiků se naplnila, válka na Ukrajině se dostala do opotřebovávacího stadia bez výrazných posunů na jedné či druhé straně. Otázkou je, komu a zdali vůbec tento stav vyhovuje.

"Ztrácíme každý den až stovku zabitých bojovníků a 500 raněných. Kreml nadále vyvíjí tlak masami, přešlapuje na místě, čelí silnému odporu a trpí obrovskými ztrátami. Ale ještě stále má sílu pro postup v jednotlivých úsecích fronty. Je nutné si zachovat soustředění. Pak Ukrajina zvítězí," uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina ministr obrany Oleksij Reznikov.

Zároveň vyjádřil nespokojenost s rychlostí dodávek západních zbraní a jejich množstvím, současně ale poděkoval zemím, které tyto zbraně poskytují. Konkrétně podle webu deníku RBK-Ukrajina zmínil stovky těžkých zbraní, bez kterých nemůže ukrajinská armáda zahájit účinnou protiofenzívu, a také bojové letouny a prostředky protivzdušné obrany.

Množství zbraní může být faktorem změny i podle bezpečnostního analytika Josefa Krause. "Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby se aktuálně konflikt někam posunul. Buď by jedna strana musela výrazně posílit, nebo druhá strana výrazně oslabit. Případně by do bojů musel vstoupit nějaký nový prvek v podobě nové zbraně, ruskou optikou zřejmě jaderné," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

O tom, že v bojích na východě Ukrajiny každý den umírá 50 až 100 lidí, hovořil už minulý měsíc ve svém projevu prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Argumentoval tak proti volání zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny. Klíčová je podle něj - krom dodávek západních zbraní - i dohoda na výcviku obsluh, aby na frontě mohly být nasazovány hned celé jednotky, což by výrazně zvýšilo efektivnost na bojišti.

Podle mínění Josefa Krause potrvá současný stav raketového ostřelování na dálku ještě velice dlouho. "Pokud to tedy nepovede k nějakému dramatickému vyčerpání jedné ze stran. O to se samozřejmě vzájemně snaží, ale protože používají víceméně stejnou taktiku, tak není moc prostor pro nějaký zásadní zvrat. Do pozemních operací boje muže proti muži se ani jedné straně nechce, reálný kontakt těch bojovníků tam prakticky neexistuje a lidské ztráty jsou v drtivé většině dány náletem, bombardováním nebo dělostřeleckým ostřelováním. To je aktuální realita toho konfliktu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz analytik z Masarykovy univerzity v Brně.

Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek také odhadl, že Rusko od začátku invaze přišlo o téměř 32 tisíc vojáků, z toho o dvě stovky během uplynulých 24 hodin. Tato tvrzení ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.