Reklama:

Urputné boje podobné 2. světové válce, taktické jaderné zbraně i zásadní datum. Bezpečnostní experti analyzovali zásadní střet Ruska a Ukrajiny

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2022

Mluví se o ní jako o rozhodující bitvě, realitou je každopádně skutečnost, že ohnisko konfliktu na Ukrajině se přesouvá na východ země. Tam jsou připraveny zřejmě nejlepší bojové jednotky Ukrajiny, proti kterým Rusko shromažďuje své vojáky ze severu, a to ve výrazně větším počtu, než kolik je ukrajinských obránců. Svět čeká, jak se situace vyvine, možných scénářů je přitom mnoho. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřili experti Andor Šándor, Lukáš Visingr i Josef Kraus.

Reklama:

Mírová jednání v danou chvíli nikam nevedou, středobodem konfliktu bude podle všech prognóz východní fronta a bitva o Donbas. Satelitní snímky ukazují, kolik vojáků a jednotek Rusko na východ přesunuje, analýzy předpokládají až pětinásobnou přesilu proti stavu ukrajinských vojsk.  

Reklama:

Experti očekávají těžké boje, které budou svou urputností připomínat druhou světovou válku. "Pokud se ruskému dělostřelectvu podaří zničit klíčovou ukrajinskou obranu, ruská armáda zřejmě použije pěchotu podporovanou tanky," napsal v analýze pro ČTK Ján Spišák z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Terén na východě Ukrajiny ale bude podle Spišáka pro Rusy představovat značnou výzvu. Otevřené prostory totiž mohou zvýhodňovat ukrajinské obránce zejména na jihu, kde jsou méně zalesněné oblasti.

Spišák uvedl, že podle Institutu pro studium války (Institute for the Study of War – ISW) bude pravděpodobně dalším klíčovým bodem války bitva o Slovjansk. Pokud se ruským jednotkám postupujícím z Izjumu podaří město dobýt, mohou se pak podle něj rozhodovat o postupu na východ směrem k Rubižně, aby obklíčily relativně malou skupinu ukrajinských sil, nebo zamířit dále na jih, a to s cílem obklíčit větší ukrajinské armády. Pokud do rukou Rusů padne obléhaný Mariupol, ruská armáda také může získat k dispozici více jednotek, které se budou moci tlačit na sever do oblasti západně od Doněcka.

S tím souhlasí i bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor. "Pokud se Rusku podaří eliminovat Mariupol, tak si uvolní další ruce. Nedovolím si vůbec přesný odhad, jak to může dlouho trvat. Odpor Ukrajinců bude velký, oni tam ale těžko budou moct uplatňovat stejnou taktiku gerilového způsobu boje tak, jak to uplatňovali na severu země u velkých měst, kde je řada vodních toků a lesního porostu. Tady jde spíše o volný terén, který umožňuje uplatnit manévrovací boj tankových jednotek s podporou dělostřelectva a letectva, což může být výhodou ruské armády," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Oproti tomu měly podle Jána Spišáka ukrajinské síly od invaze Ruska na Krym dlouhé roky na přípravu své obrany ve východní části země, což v konečném důsledku může představovat pro ruské jednotky značný problém s jejich vytlačením. "Na ukrajinské straně nejsou vybudovány pouze zákopy ve stylu první světové války, počítá se s tím, že Ukrajinci budou mít také opevněné klíčové body ve městech a vesnicích, které budou chtít bránit," uvedl.

V případě, že ruské síly skutečně zaútočí z východu, je podle něj velmi pravděpodobné, že kromě letectva ruská armáda intenzivně využije i těžké dělostřelectvo, aby rozbilo či výrazně narušilo ukrajinskou obranu. "Zejména samohybné dělostřelectvo, v němž Rusko dominuje, může být velmi významným faktorem působícím na ukrajinské jednotky v jejich obranných postaveních," uvedl Ján Spišák pro ČTK.

Proti Rusům ale stojí to nejlepší z ukrajinských jednotek a zmiňovaný systém zákopů a opevnění. V případě, že by Rusko svou převahu nezúročilo a bylo ze svých pozic vytlačeno, existuje podle bezpečnostního experta Josefa Krause z katedry politologie varianta, že by ruská strana mohla sáhnout k tomu nejhoršímu, čímž jsou zbraně hromadného ničení.

"Politická a vojenská ztráta v případě neúspěchu by byla pro Rusko tak obrovská, že si nasazení takových zbraní dovedu představit. Ve chvíli, kdy Rusové sami deklarují, že mají druhé nejsilnější ozbrojené síly na světě, tak nemohou připustil scénář, že by byly vytlačeny z teritoria ozbrojenými silami země, která má taktiku víceméně na úrovni gerilového uskupení spíše než moderních ozbrojených sil. To by byl pro Rusko ohromný debakl. Potom je tu pro ně variantou snaha vyvolat nějaký incident, který by vedl až k použití buď jaderných zbraní, nebo jiných. Asi není třeba očekávat, že by došlo k ostřelování něčím zásadním, ale použití třeba taktických jaderných zbraní by na místě z jejich pohledu bylo, navíc už tím několikrát hrozili," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Samostatnou kapitolou je pak délka konfliktu, respektive jeho případný konec. "Od nejvyšších míst má ruská armáda politické zadání, aby dosáhla úspěchu do začátku května, protože 9. slaví Rusko Den vítězství, konec 2. světové války. Mají na to tedy cca tři týdny, což může dopadnout špatně. Armádní velitelé tam proti připravené ukrajinské obraně budou posílat nedoplněné a nereorganizované jednotky, které teď stahují ze severu, a můžou tam utrpět silné ztráty," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr s tím, že bojová fronta může také zamrznout a nastane pat. "Pak bude otázkou, jak dlouho to potrvá," dodal.

"Mluví se o termínu 9. květen, ale těžko soudit, zda jde o termín, který Rusko bude chtít naplnit, ale zdá se, že bitva na Donbasu bude rozhodující," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: