V loňském roce Jakub a Eliška znovu nejpopulárnějšími jmény v ČR. Narodil se ale třeba i Maverick, Hilton a Jitřenka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2023

Statistiku - jinými slovy žebříček - nejpopulárnějších dětských jmen za rok 2022 opět ovládli Jakub a Eliška. Dlouhodobě nejoblíbenějším jménem je ale Jan, který byl loni mezi chlapci na druhé příčce. Druhé nejčastější jméno pro dívky byla Viktorie, následovala ji na třetím místě Anna, vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek oznámil Český statistický úřad. Výběr jména pro budoucího potomka patří k příjemným povinnostem budoucích rodičů, v každé rodině se však tohoto úkolu zhostí po svém. Mezi neobvyklá jména se pak v loňském roce zařadil Maverick a třeba Gaia. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil odborník pravděpodobné důvody vedoucí k tomu, že rodiče zvolí neobvyklé jméno pro svého potomka.

Křestním jménům chlapců dominuje Jakub. Děje se tak již od roku 2011. Tehdy převzal prvenství jménu Jan, které loni skončilo v oblíbenosti na druhém místě. V první desítce nejčastěji dávaných chlapeckých jmen se objevuje každoročně už od roku 1950. Oproti tomu Jakub se do první desítky dostal až v roce 1984. Třetí pozici roku 2022 obsadil Matyáš, který v první desítce figuruje od roku 2010, uvedl to Marek Rojíček, který je předsedou Českého statistického úřadu.

"Mezi dívkami opět kralovala Eliška. Ta sesadila z pomyslného trůnu loni šestou Terezu poprvé v roce 2012. Druhou příčku získala Viktorie, která se v první desítce objevuje teprve od roku 2014. Třetí příčku pak v roce 2022 zaujala Anna. Jméno Anna přitom patřilo mezi deset nejoblíbenějších dívčích jmen i v polovině minulého století a na výsluní se postupně vrací od 90. let," upřesnil Marek Rojíček nejnovější statistiku. Poslední data byla známa do roku 2019 a čekalo se na nová. Situaci zkomplikovala pandemie covidu.

Otcové předávali svá jména synům více, než tomu bylo u matek a dcer. "Například Antonínové jsou v předávání svého jména na syna velmi aktivní," zdůraznil Rojíček s tím, že v uplynulém roce jich ho předalo přes 30 procent z nich.

Stejně tak udělala přibližně čtvrtina otců nesoucích jména Václav a Jindřich. "V případě matek pak zhruba osm procent maminek jménem Ludmila pojmenovalo dceru po sobě, o něco méně tak činily i matky se jmény Natálie a Diana," dodal předseda ČSÚ.

A »zarezonovala« i některá neobvyklá jména. V roce 2022 se narodil příkladem Hilton, Rohan, Maverick, Bruce, Ivor, Ašot nebo Theoden. Dívky se mohly těšit ze jmen jako Astrida, Kara, Gaia, Medea, Trudy nebo Jitřenka.

Proč někteří rodiče dají svému potomkovi neobvyklé, někdy až komické jméno, vysvětlil psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

"Za tím je určitá skrytá potřeba, která je v dnešní společnosti dlouhodobě frustrována. A jde o takzvanou potřebu vlastní identity. To znamená, že lidé žijí v obavě, že po nich nic nezůstane a že kdyby tady už nebyli, tak po nich ani pes neštěkne. Způsoby, jak s tím bojovat, jsou dva," vysvětlil renomovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v prvním případě jde o nějaké mimořádné dílo, jako je kniha, vynález a podobně, kdy se člověk - jeho jméno - zapíše do dějin lidstva. V druhém případě je to neobvyklé jméno pro potomka, aby byla výjimečnost alespoň v tomto.

Na prvních dvaceti příčkách se v letech 2010 až 2022 objevilo 29 různých dívčích a 25 chlapeckých jmen. V případě dívek přitom vybírají rodiče z vícera jmen než v případě chlapců.

V uplynulém roce připadalo na 1000 dívek téměř 80 různých jmen a na 1000 chlapců přibližně 70 různých jmen. Taková různorodost tu ale nebyla vždy. Různorodost se zvyšuje také díky využívání víceslovných jmen oddělených mezerou nebo pomlčkou. Zatímco u dětí narozených v roce 1990 nemělo víceslovné jméno ani půl procenta chlapců či dívek, v roce 2022 to bylo již přes 4 % chlapců a téměř 5 % dívek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.