Válka trvá už 111 dní. Andor Šándor vyjmenoval země EU, které chtějí, aby si Rusko zachovalo tvář. Ukázal i na ty, kdo podporují Ukrajinu v bojovém úsilí

ČTK / Profimedia
Andor Šándor
Foto: ČTK / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 6. 2022

Stejně jako byla pro mnoho lidí nepředstavitelná invaze Ruska na Ukrajinu, málokdo zřejmě čekal, že když už k válce dojde, potrvá tak dlouho. Ani po 111 dnech přitom není vidina jejího blízkého konce. Podle vojenského analytika a komentátora Andora Šándora (64) je ve hře více proměnných. "Pro příměří ale aktuálně nevidím nastavenou politickou situaci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Středem válečného dění na Ukrajině je v posledních týdnech město Severodoněck, ve kterém Rusové podle dostupných informací postupně vytlačují obránce. "Za podpory dělostřelectva nepřítel podniká útoky a snaží se upevnit pozice v centrální části města," napsal v úterý ve své pravidelné zprávě generální štáb ukrajinské armády s tím, že Rusové zároveň přesunuli několik set vojáků do měst Kreminna a Rubižne.

Obdobné informace přicházejí z východní Ukrajiny už delší dobu, válka se podle některých expertů dostala do opotřebovávací fáze a mírová jednání nejsou na pořadu dne. Ovlivnit to svým přístupem ale může západní Evropa, což podle Andora Šándora i dělá.

"Emmanuel Macron a Olaf Scholz zastávají politiku mírových jednání, ukončení války a možnosti, aby si Rusko mohlo zachovat tvář, to jsou ty jejich relativně četné telefonáty s Putinem. Proti nim stojí koalice Spojených států, Británie, Polska, Pobaltí a České republiky, která podporuje Ukrajinu v bojovém úsilí. Dokud budou USA s Británií vehementně, ne jen verbálně, podporovat Ukrajinu, tak těžko uvidíme nějaký progres v možnosti přivést Ukrajince k jednacímu stolu. Problém je, co si Volodymyr Zelenskyj může v té atmosféře, která tam panuje, dovolit vnitropoliticky přijmout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert.  

Podle amerického Institutu pro studium války ISW ruští vojáci zničili poslední most spojující Severodoněck s Lysyčanskem, nepodařilo se jim ale přerušit pozemní spojení na města Popasna a Bachmut.

Epidemie koronaviru se po delší době přihlásila o slovo. Páteční data odhalila, že za posledních sedm dní přibylo v Česku 1804 nových případů koronaviru, jde téměř o 500 víc případů než o týden dříve. Pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Oproti tomu ale nadále pokračuje trend, kdy současných 94 hospitalizovaných je nejméně od začátku loňského září. Pro ŽivotvČesku.cz aktuální výkyv ohledně počtu nakažených vysvětlil epidemiolog Roman Prymula (58), který poukázal na dvě varianty.

Krom postoje Evropy je podle Andora Šándora samozřejmě podstatný i přístup Ruska. "Jedním z důvodů, proč na příměří naopak přistoupit, může být postoj Ruska ve smyslu - dobyli jsme Donbas a splnili jsme cíle speciální vojenské operace. Otázkou nicméně je, jestli by na to Rusové přistoupili, pokud by to nedoprovázel nějaký vstřícný krok ulevující sankčnímu režimu. Já pro to ale dnes nevidím nastavenou politickou situaci. Z toho mi vyplývá, že je možné dosáhnout příměří, vše ostatní - tedy mírová dohoda a její naplnění - ale může být proces na roky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf českého vojenského zpravodajství.  

Podle Českého statistického úřadu inflace v Česku za květen stoupla v rámci spotřebitelských cen o 16 procent. To je pro řadu lidí zcela oprávněný důvod k finančním obavám. Podle ekonomů v souvislosti s nárůstem spotřebitelských cen v květnu dojde k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb ČNB, a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Kdo je na tom z ekonomického hlediska momentálně nejhůře a chudoba jej ohrožuje, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda. "Ve velké nevýhodě jsou lidé, kteří platí náklady domácnosti z jediného zdroje příjmu," uvedl.

Černým koněm celé situace pak podle něj může být Turecko. "To se velmi angažuje, samozřejmě s jasnými ekonomickými cíli, přičemž jedním z nich je návrat ruské klientely na tureckou riviéru. Ale samozřejmě nejen to," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu