Vědci popsali, jak vypadá covid u očkovaných lidí. Imunolog Václav Hořejší popsal, co zásadní příznak způsobuje

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2021

Britští vědci pomocí aplikace ZOE Symptom Tracker App pozorovali příznaky nemoci covid-19 u osob, které jim byly ochotné poskytnout informace o svém průběhu. Zjistili tak, jaké jsou rozdíly v příznacích u lidí, kteří jsou plně očkovaní, mají jen jednu dávku, nebo se očkovat nenechali. Jeden z příznaků u očkovaných osob, ať už dostaly obě nebo jen jednu dávku vakcíny, je kýchání. To u neočkovaných běžné není. "Je to tak, že projevy nemoci jsou způsobeny jednak působením viru samotného a druhak imunitní odpovědí organismu," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší (71), co má na příznaky vliv.

Aplikace vytvořená britskými analytiky nasbírala data o příznacích covidu u očkovaných a neočkovaných osob. Plně očkovaní lidé i ti, kteří mají za sebou zatím jen jednu dávku vakcíny, v průběhu nemoci pozorují časté kýchání. Tento symptom se u neočkovaných neprojevuje. Profesor imunologie popsal, co ovládá příznaky a co pravděpodobně způsobuje kýchání u osob, které vakcínou získaly protilátky.

"Je to tak, že projevy nemoci jsou způsobeny jednak působením viru samotného a dále imunitní odpovědí organismu. Většina těžkých případů je způsobená špatnou regulací imunitního systému, přehnanou reakcí a tak dále. Celý systém je složitý. Kýchání je obranný mechanismus takový, že z dýchacích cest odstraníte to, co by tam být nemělo, co vás dráždí na sliznici. Může se stát, že po očkování se tělo začne bránit obrannými mechanismy tohoto typu, ale to jsou všechno zatím spekulace," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog Václav Hořejší.

Data sesbíraná aplikací ZOE Symptom Tracker App ukazují, že co mají všichni nakažení společné jsou bolesti hlavy, bolesti v krku a rýma. Neočkovaní lidé mají navíc mezi nejčastějšími příznaky horečku, kterou očkovaní lidé většinou nepozorují.

Někteří lidé se obávají, že očkování může vést u nakažených k falešně negativním testům. Toto riziko je ale minimální. "Málo citlivý test může vést k falešné negativitě, když naopak použijete velmi citlivý, zachytíte i případy, které by se mohly ignorovat, u kterých je virová nálož tak malá, že je v podstatě jedno, jestli tam nějaká pozitivita je," popsal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, jak testy fungují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.