Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus popsal, jaký dopad by mělo použití taktické jaderné zbraně ze strany Ruska

Ruská jaderná zbraň - Ilustrační snímek
Ruská jaderná zbraň – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Podle bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity je rétorika Ruska o jaderných zbraních spíše »hra se strachem«, i když vyloučit nic nelze. Ovšem následky použití taktických jaderných zbraní - příkladem na Ukrajině - by ale byly víceméně lokální. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že v současnosti se počítá při aplikaci těchto zbraní proti nepříteli s následným záborem lokality vlastním vojskem, které by se nemělo dostat do ohrožení v rámci následků výbuchu takové zbraně.

Podle Josefa Krause se většina taktických jaderných zbraní, které jsou vyráběny v současnosti, svou ničivostí zdaleka nepřibližuje shození jaderných bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki v roce 1945. Současná výroba taktický jaderních zbraní totiž pomýšlí na to, že při použití se netvoří významné množství radioaktivního spadu kvůli tomu, že se počítá s tím, že oblast bude útočící stranou zabrána.

"U taktických jaderných zbraní je radiace a vše okolo »side effect«, tedy nežádoucí efekt. V momentě, kdy se použijí nějaké takové zbraně za účelem, kdy jde o dobytí nějakého místa z důvodu eliminace vojenské techniky nebo živé síly nepřítele, tak se zároveň počítá, že do té lokality vstoupí vlastní vojsko dřív nebo později. To znamená, že vývoj jaderných zbraní či taktických jaderných zbraní v poslední době se snaží maximalizovat následek kinetické síly, ale snaží se minimalizovat následek zamoření prostoru. Kdyby došlo příkladem k tomu, že Rusové pošlou na Mariupol taktickou jadernou zbraň, tak ono to zničí to území v perimetru 5 až 10 kilometrů, ale počítá se s tím, že by tam měl přijít ruský voják a to území zabrat, což nebude dělat v momentě, kdy prostor byl zamořen. To znamená, že úroveň radiace těchto zbraní je výrazně nižší, než jsme zažili při shození na Hirošimu a podobně," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie.

Ruské ministerstvo obrany dříve označilo za absurdní obavy, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Šéf americké CIA William Burns v polovině dubna uvedl, že možnost uchýlení se k taktickým jaderným zbraním ze strany Ruska »nelze brát na lehkou váhu«. A to zejména v souvislosti s tím, že se ruské armádě na Ukrajině nepodařily žádné mimořádné vojenské úspěchy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.