Video na sítích ukazuje verbování v ruském vězení. Jde o výraz jistého zoufalství, říká Andor Šándor. Vysvětlil, proč se Rusko nemůže Ukrajině vzdát

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2022

Na sociálních sítích se objevilo video, které údajně ukazuje pravděpodobného majitele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, jak osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. Přítomným slibuje hrob v aleji hrdinů i kulku za dezerci. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (65), jak se dá na situaci, kterou video přibližuje, optikou laika nahlížet. Podle něj může jít o jistý projev zoufalství, vysvětlil s tím, že Rusko se v současné situaci nemůže Ukrajině, která má po přechodu do protiofenzívy nejen taktickou převahu, vzdát.

"Chci jen úderné jednotky. Ti, kteří jdou kupředu, ti, kteří jsou nejenergičtější, přežívají lépe," říká na široce diskutovaném záznamu oligarcha blízký ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Minimální věk pro odchod do války je podle něj 22 let, maximální 50 let. Je však možné udělat výjimku.

Podle Prigožina budou trestanci po odsloužení půl roku na Ukrajině propuštěni na svobodu, u Wagnerovy společnosti ale mohou zůstat i déle. Mrtvým slibuje, že budou pohřbeni ve svých rodných městech jako hrdinové.

Naopak největším »hříchem« je podle Prigožina dezerce. "Nikdo necouvne, nikdo neustoupí, nikdo se nevzdá... Ti, kteří přijdou a první den řeknou: 'Kam jsem se to dostal', budou označeni za dezertéry a následuje popravčí četa. První vězni, kteří bojovali se mnou, to bylo 1. června při útoku na Vuhlehirskou tepelnou elektrárnu. Čtyřicet mužů z Petrohradu, přísný režim, recidiva, šli do zákopů nepřítele, pobili ho noži. Tři mrtví, sedm zraněných. Jednomu z mrtvých bylo 52 let, z toho třicet seděl. Zemřel hrdinskou smrtí," dodává ve videu Prigožin.

Situaci na videu na dotaz redakce okomentoval zkušený bezpečnostní expert Andor Šándor, který poukázal na to, že i Ukrajinci měli v úvodu bojů verbovat ve vězeňských zařízeních.

"Podobné informace o verbování ve vězeňském prostředí zazněly i poté, co Rusko podniklo »speciální vojenskou operaci« do sousední Ukrajiny, kdy ukrajinští vězni měli být propuštěni, aby bránili Ukrajinu. Jsem skeptický v tom, jaký počet takových lidí je možné získat. V ČR je okolo 19 tisíc vězňů na o něco více než 10 milionů obyvatel, to znamená, jak to je v Rusku a kolik se jich dá naverbovat, tedy jaká se s tímto dá udělat paráda. Problém je v tom, že když vězeň kývne, jak to je s jeho vycvičením, kam bude poslán, bude Rus vytvářet trestné prapory? Pokud je video pravdivé, je evidentní, že jde o snahu Ruska sáhnout jinam, než aby muselo dojít buď k částečné mobilizaci, nebo přechodu na válečný stav, po čemž někteří tamní politici volají, aby došlo, aby Ukrajince porazili," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a generál v záloze.

Informace, že Prigožin osobně jezdí verbovat do ruských káznic, se objevily již dříve. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se podnikatel začíná prosazovat jako »tvář speciální vojenské operace«, jak Moskva oficiálně nazývá invazi na Ukrajinu. Proruští vojenští blogeři neustále vychvalují Prigožinovy údajné úspěchy a někteří dokonce tvrdí, že by měl nahradit ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, kterého viní z nedávné porážky v Charkovské oblasti.

"Neumím odhadnout, zda naverbovaný počet vězňů může vyřešit poměrně složitou situaci, pokud jde o lidskou sílu, protože válečná fronta se táhne něco okolo tisíce kilometrů. Možná se jim paradoxně hodí, že je Ukrajinci vytlačili z Charkovské oblasti, protože se budou soustředit na to pro ně nejdůležitější, čímž je region Donbas. Je to samozřejmě otázka, jak se politika v Rusku bude vyvíjet, ale jisté je, že se nebudou chtít vzdát a přijít o to, co dobyli. Těžko by mohl Putin předstoupit před veřejnost, odhady mrtvých a zraněných jsou okolo 80 tisíc, a sdělit, že nic nezískali. Dá se situace na videu vnímat i jako projev jistého zoufalství a omezených možností, jak situaci pro sebe zlepšit," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Prigožin na videu rovněž naznačuje, že je skutečným majitelem Wagnerovy společnosti, všímá si ukrajinský server RBK-Ukrajina. Vyvozuje tak z výroku, že v žoldnéřské skupině "má" bojová letadla, raketomety a tanky. Podle serveru se takzvaným wagnerovcům podařilo v ruských věznicích zverbovat již více než tisíc lidí, kteří souhlasili s odchodem do války na Ukrajině výměnou za příslib následného propuštění. Ruští trestanci jsou stále častěji využíváni okupační správou ke kontrole obyvatelstva na obsazených územích, dodává server.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.