Víme o mutaci viru. V mixu s chřipkou je to velké riziko. Znamenalo by to druhou vlnu, řekl pro ŽvČ Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Čína se potýká s novým ohniskem epidemie koronaviru, který má mírně odlišné vlastni než tomu bylo v první vlně. U řady pacientů měl delší inkubační dobu, zřídka se vyskytly teploty. Podle odborníků virus nejspíš zmutoval. Mutace virů ale není nic neobvyklého, děje se běžně. Záleží do jaké formy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku uvedl, že o mutaci vláda ví a nelze nic podcenit.

Na severovýchodě Číny začala od minulého týdne pro více než sto milionů lidí platit nová karanténní opatření. Panují obavy z druhé vlny epidemie. Čínská vláda je připravená zavést podobně tvrdá opatření jako tomu bylo při první vlně. Vláda se na možnost návratu viru do společnosti připravuje. Ministr Adam Vojtěch si rizika, která mohou přijít s druhou vlnou uvědomuje.

"Sleduji to, byť nemám detailní informace. Nemůžeme vyloučit, že se vir v čase bude měnit. Uvědomuje mi si riziko s podzimem nastávající chřipkové epidemie, která může přijít v kombinaci druhé vlny koronaviru. Takže by mohl vzejít nějaký mix. Současný vir podléhá mutaci, i když ne nějaké zásadní, ale sledujeme to," řekl pro ŽvČ Vojtěch, který zároveň prozradil, že pokud bude epidemiologická situace v Česku příznivá, domnívá se, že v červenci by lidé mohli plošně sundat roušky. Pokud by ale objevila rizika, jakým může být druhá vlna a počty nakažených by rostly, roušky lidé jen tak nesundají, alespoň pokud jde o MHD a další místa, kde dochází ke kontaktu méně než dva metry.

Mutace a vakcína

První případ nové mutace viru se objevil 7. května nedaleko hranic s Ruskem a Severní Koreou. Za dva týdny se nakazilo přes 40 lidí. Inkubační doba je i delší než dva týdny. A jen zřídka se u nakažených objevila třeba teplota.

"Rizika si uvědomuje. Ale nemá smysl teď lidi strašit. Musíme být obezřetní. Naopak si myslím, že lidé potřebují pozitivní vizi. Chtěl bych prostřednictví vašeho média poprosit občany, aby v případě, že mají jakékoliv příznaky, zůstali doma a nechodili nikam na veřejnosti. Mám teď zkušenost třeba z Karvinska, kde byli lidé pozitivní a účastnili se nějakých akcí. Ta epidemie se pak samozřejmě může šířit směrem do populace. Je důležité, aby si lidé uvědomili rizika," dodal pro ŽvČ Adam Vojtěch.

Pokud by mutace opravdu zasáhla opět plošně svět, nebylo by to rozhodně nic dobrého. Mutace viru by výrazně mohla zkomplikovat vývoj vakcíny.

Kdy se v Česku rozvolní otevírací dob v hospodách a barech? Psali jsme ZDE: Nechceme to držet dlouhodobě, otevírací dobu do 23 hodin brzy rozvolníme, řekl pro ŽvČ ministr Adam Vojtěch

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.