Vládě běží čas. Úspory lidí se tenčí, konec krize zatím v nedohlednu. O možných následcích promluvil sociolog

Sociolog Vojtěch Bednář
Sociolog Vojtěch Bednář
Foto: Se svolením Vojtěcha Bednáře
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2023

Pro řadu lidí je současná ekonomická krize po finanční stránce velmi náročná. Více než čtvrtina domácností v Česku aktuálně svými příjmy sotva pokryje výdaje a úspory nemá na více než dva měsíce. Informace vyplývají z nejnovějšího průzkumu. O zlepšení situace v dohledné době se dá mluvit jen těžko. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, který se pokusil nastínit, jaký dopad na společnost může mít, pokud »fáze chudnutí« trvá dlouhodobě a není řešitelná.

Domácnosti řadící se příjmy do takzvané nižší střední třídy nezvládají podle lednového průzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu výdělkem pokrýt rostoucí inflaci - tedy jinými slovy růst cenové hladiny - a přicházejí tak o úspory. Český statistický úřad v pátek uvedl, že spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci činila 15,8 procenta.

Z pohledu průzkumu dále více než třetina domácností sice nějaké peníze pravidelně uspoří, ale ne tolik, aby to pokrylo inflaci. I jejich podíl za poslední rok stoupl, a to z 28 procent loni v lednu na nynějších 36 procent, uvádí zpráva.

Ve skupině domácností přicházejících o úspory jsou nejčastěji domácnosti nižší střední třídy nebo také lépe zajištění důchodci. Ostatních 36 procent domácností v Česku podle průzkumu z letošního ledna buď příjmy pokryje výdaje a uspoří i na pokrytí inflace, nebo dokáže dokonce úspory rozšiřovat.

Pro řadu lidí je tak situace velmi náročná a jejich očekávání, že dojde ke zlepšení ekonomického stavu země, je čím dál více znatelné. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře je nutné situaci aktivně řešit, což musí vláda, dlouhodobá nespokojenost lidí totiž může vytvořit řadu zásadních nepříjemností.

"Pravda je, že úspory lidí se tenčí a třetina domácností už není schopna spořit. Tato třetina se překrývá se skupinou osob s nízkou pracovní kvalifikací, což jsou zaměstnanci, kteří jsou jako první potenciálně ohroženi propouštěním. Takže ano, vážné to je. Vládě se naštěstí podařilo zvládnout jednu hrozící sociální krizi s energiemi ve druhé polovině loňského roku, ale nyní může čelit další, což je také fakt. Neměla by nastat situace, kdy by větší počet lidí strádal, protože by se tím vytvořil prostor pro exrémismus a okraje politické scény," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný sociolog na dotaz redakce ohledně prohlubování ekonomický příkopů ve společnosti s tím, že současná krize vytváří realitu v podobě toho, že chudí se v ní propadají do existenčních problémů, část střední třídy přichází o úspory.

Podle Vojtěcha Bednáře by se vláda měla zaměřit v těchto dvou skupinách zejména na to, aby chudým pomáhal systém různých sociálních dávek a tarifů, vdělávání jim bylo umožněno zdrama, odpadlo by daňové zatížení s odpovídajícím zhodnocením penzí. Druhá skupina, pro kterou zmíněné prvky nejsou zcela rozhodující, pak očekává spíše stabilizaci cenového růstu - tedy energií a potravin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.