Reklama:

Vladimir Putin vydělává méně než Miloš Zeman, zároveň ale ruský prezident patří mezi nejbohatší miliardáře na světě

Prezident ČR Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin
Prezident ČR Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2022

Jak bohatý je ruský prezident Vladimir Putin (69), záleží na úhlu pohledu. Podle oficiálních prohlášení Kremlu je chudší než český prezident Miloš Zeman (77). O výši jeho majetku ale existují také zprávy od pronásledované ruské opozice. Podle těchto údajů by Putin patřil mezi nejbohatší lidi světa.

Reklama:

Ruský prezident Vladimir Putin nekomentuje své soukromí a nerad mluví o majetku. Pokud by byly pravdivé údaje od jeho tiskové kanceláře z roku 2020, tak by Rusové v čele země měli skromně žijícího člověka, který úřad zastává z lásky k vlasti.

Reklama:

Z oficiální zprávy plyne, že ruský prezident si za rok ve funkci přišel na 9 994 692 rublů (počítáno v době před ekonomickými sankcemi, pozn. red.), což v přepočtu dělalo asi 2,8 milionu korun. Český prezident Miloš Zeman má kromě platu nárok na víceúčelovou paušální náhradu, za rok si přijde přibližně na 3,6 milionu korun.

Zpráva Kremlu uvádí, že Vladimir Putin vlastní tři vozy - SUV Lada Niva ve speciální vojenské úpravě a dvě klasické Volhy Carevny (limuzíny GAZ-M21). Zpráva přiznává, že ruský prezident si také našetřil na přívěs. Do majetku ruského prezidenta se počítá byt o rozloze 77 metrů čtverečních a garáž o velikosti 18 metrů čtverečních. Od státu si Putin pronajímá byt v Moskvě o velikosti 154 metrů čtverečních. Podle oficiálního výpisu tím majetek Vladimira Putina končí.

Opoziční verze je košatější. Skutečný majetek ruského prezidenta je podle ní nedohledatelný, protože ho má údajně napsaný na své dobré přátele. Hovoří se přitom zejména o dvou odpočinkových komplexech.

Zrekonstruovaná Villa Sellgren ve Vyborském zálivu u hranic s Finskem byla navržena finským architektem Uno Ullbergem a dokončena v roce 1913. Že by skutečným majitelem »dači« měl být právě Putin, tvrdí ruský opoziční aktivista a podnikatel Alexej Navalnyj (45), který v roce 2020 přežil otravu. Západ hovořil o použití novičoku, Rusko to odmítalo. Opoziční předák je v současné době vězněn za pohrdání soudem a zpronevěru.

Přístup k vile je turistům zakázán, oblast hlídá radar. Podle údajů, které unikly na internet, je nemovitost velká 1500 metrů čtverečních a prošla nákladnou rekonstrukcí. Uvnitř »dači« by měla být luxusní sauna, kulečníkový sál, zlatem a mramorem vykládaný bazén či prostorná garáž pro vozy i motorové čluny. I když popis může znít pohádkově, podle Navalného rozhodně nejde o nejluxusnější nemovitost, kterou Putin disponuje.

Na začátku roku 2021 skupina kolem Navalného přinesla informaci, že Putin má rozsáhlý komplex u města Gelendžik na pobřeží Černého moře. Nemovitost je oficiálně napsána na podnikatele a bankéře Alexandera Ponomarenka (57). Rezidence podle Navalného stála 100 miliard rublů (asi 29 miliard korun) a její výstavbu umožnila rozsáhlá pavučina korupce.

Palác má rozlohu devětatřiceti Monackých knížectví, je chráněn bezletovou zónou, okolní pozemky kontroluje Federální služba bezpečnosti (FSB). K paláci se nesmí po moři přibližovat ani rybářské lodě. Zastavěná plocha je 17 691 metrů čtverečních, což ze sídla dělá největší obytnou budovu v Rusku.

Součástí komplexu je zimní stadion, tunel ve skále, který vede k moři a může sloužit jako bezpečnostní kryt, heliport, vinice či malý přístav. V paláci je pak divadlo, kasino či sál pro diskotéku. Podle Navalného byl palác navržen tak, aby uspokojil i krále, tedy v Rusku spíše cara.

"Bez přehánění jde o nejstřeženější a nejtajnější zařízení v Rusku. Není to venkovský dům, chalupa ani rezidence, je to celé město nebo spíš království. Jsou tam nedobytné hradby, vlastní přístav, vlastní stráže, kostel, přístupní bod, bezletová zóna i hraniční kontrolní bod. Je to skutečný samostatný stát uvnitř Ruska. A v tomhle státě je jediný a nezastupitelný král, tedy Putin," popsal sídlo přímo Alexej Navalnyj, který věřil, že když palác ukáže ruské veřejnosti, mohl by Putin začít ztrácet sympatie.

Kreml reagoval tak, že palác na břehu Černého moře opravdu existuje, Vladimir Putin ale na něj nemá žádné vazby. A většina veřejnosti se s tímto vyjádřením spokojila.

Pokud by byly zprávy opozičního lídra pravdivé, a je těžké si přiznat, že by v Rusku mohl mít někdo takový palác bez vědomí Putina, tak by takový majetek dělal z ruského prezidenta jednoho z nejbohatších lidí planety. S odhadovaným jměním 200 miliard dolarů (asi 4,3 bilionu korun) by se Putin dostal po bok Elona Muska (50) a Jeffa Bezose (58).

Podle některých analytiků právě z paláce na mysu Idokopas řídí Putin válku na Ukrajině. Z moskevského Kremlu prý dávno odjel. Vzhledem k tomu, že pod palácem má být podzemní město a důmyslný systém krytů, není taková představa nereálná.

Pokud čtenáře zajímá další srovnání ruského a českého prezidenta, tak se může podívat do fotogalerie na snímky bungalovu, který si nechal Miloš Zeman vybudovat v Lánech. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (43) pro ŽivotvČesku.cz potvrdil, že prezident se do Lán přestěhuje po skončení druhého období a těší se, až bude moci číst oblíbené autory. "Bude zde umístěna velká knihovna, aby se pan prezident mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není," řekl redakci Ovčáček s tím, že v případě české hlavy státu rozhodně není co utajovat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: