Vladimír Růžička o kvalitě českého hokeje. Popsal, jaké výsledky se dají očekávat, a řekl, proč šel trénovat první ligu do Kadaně

Hokejový trenér Vladimír Růžička
Hokejový trenér Vladimír Růžička
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

Český hokej si po dlouhých letech užívá zisk cenného kovu na velké akci, konkrétně na mistrovství světa ve Finsku. Fanoušci se rozplývají nad přínosem trenéra Kariho Jalonena (62), ozývají se ale i varovné hlasy, podle kterých bez systémových změn může jít o výjimku, nikoli nově nastolené pravidlo. O kvalitě nejen na mezinárodní scéně promluvil pro ŽivotvČesku.cz legendární útočník i trenér Vladimír Růžička (58).

Odklon ze slávy je u českého hokeje patrný řadu let a nic na tom nemění ani aktuální bronzová medaile na mistrovství světa. Výchova mládeže a organizace jak juniorských, tak seniorských nejvyšších soutěží, což jsou jedny z nejdůležitějších aspektů výsledné kvality, se řeší bez viditelných výsledků řadu let.

Otázkou je i kvalita Tipsport extraligy. "Každý v českém hokeji by pochopitelně chtěl, aby extraliga byla nejlepší soutěž v Evropě, špatně se to ale hodnotí. Určitým ukazatelem je pro mě Liga mistrů, kde je vidět, že naše mužstva se dostávají poměrně daleko, uhrají semifinále, byla i nějaká finálová účast. A byť ji zatím žádný český tým nevyhrál, tak si myslím, že to nebude dlouho trvat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz současný trenér Litvínova Vladimír Růžička.

Další ukazatel v podobě počtu českých hráčů v NHL ale ani on nevidí optimálně. "Je pravda, že v NHL už sice nemáme tolik hráčů jako dřív, určitě s nimi ale jdou uhrát dobré výsledky na mezinárodní scéně," přiblížil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz.

Problémem ale je, že čím méně Čechů v nejlepší soutěži světa nastupuje, tím menší je pravděpodobnost jejich příjezdu na mistrovství světa či olympijské hry. David Pastrňák letos ukázal, co s týmem dokáže jeden top hráč, příjezd jeho i dalších rozdílových forvardů je ale vždy podmíněn řadou faktorů, jako je vypadnutí jejich týmu ze Stanley Cupu, vyjednávání o nové smlouvě, zranění a v neposlední řadě i únava po odehrání osmdesátizápasové porce zápasů v extrémně rychlém tempu.

Právě rychlost hokeje a čas, který má hráč na rozhodnutí, co na ledě v daný okamžik udělá, jsou sportovně největšími rozdíly mezi extraligou, mezinárodní scénou a NHL. Z pohledu trenéra to dobře ví i Vladimír Růžička.  

"Samozřejmě je rozdíl trénovat prví ligu a extraligu, stejně jako trénovat na mistrovství světa a v NHL. To se vůbec nedá srovnat. Jde ale o jedno – když vás to baví a propadnete tomu, tak si nedokážu představit být bez hokeje. A pak je mi jedno, jestli je to první liga, proto jsem neměl problém jít na dva měsíce do Kadaně," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj osobní přístup k milovanému sportu.   

Český svaz ledního hokeje čeká po odchodu současného předsedy Tomáše Krále (58) volba nového vedení. I to může být impulsem, aby hokej řídili lidé, kteří mu propadli a kteří dokážou prosadit potřebné změny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.