Vojenský analytik Josef Kraus popsal současný stav na Ukrajině. Požadované tanky mohou opět Putinovu armádu potrápit

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2023

Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků, řekl v pátek ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko stanici BFM TV. Zdůraznil, že země zasažená ruskou invazí je potřebuje co nejdříve. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz přiblížil současnou situaci na Ukrajině, která na konci února bude rok ve válečném stavu se sousedním Ruskem, které ji napadlo v rámci označení »speciální vojenské operace«.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (45) uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje 300 až 500 tanků, aby mohla podniknout protiútok na ruská vojska. V souvislosti se zdlouhavostí dodávek západních zbraní dodal, že se mu uleví až tehdy, když tyto zbraně začnou používat ukrajinští vojáci na bojišti. Již dříve uvedl, že právě rychlost dodávek bude klíčová.

Ukrajinci totiž čelí poměrně silné ofenzívě ruských ozbrojených sil. "Víceméně došlo na změnu počasí, tedy zamrzla půda, což umožňuje nasadit těžkou vojenskou techniku, a to se projevuje na zvýšeném tlaku ruských ozbrojených sil. V současnosti výrazně cílí na Donbaskou, Doněckou a Luhanskou oblast a opravdu tam Rusové zaznamenávají dílčí vítězství - tedy posouvají Ukrajince dál do západní části, a to i navzdory silné ukrajinské obraně. V tuto chvíli můžeme číst politická prohlášení z Kremlu, že do března by Rusové chtěli dobýt celou zmíněnou oblast, k čemuž jsem skeptický, protože se nedomnívám, že se jim to podaří. Bude poměrně dost záležet na počasí, kdy přijde jaro a opět se z toho stane bláto a zavládne spíše poziční válka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný specialista na vojenské konflikty.

Německo ve středu oznámilo, že povolí vývoz ve spolkové republice vyráběných tanků Leopard na Ukrajinu a Německo samotné jich tam pošle 14. Kromě toho americký prezidenta Joe Biden oficiálně přislíbil Ukrajině 31 tanků M1 Abrams. Moderní i modernizované tanky mezitím slíbila dodat i řada dalších zemí, včetně Británie, Polska, Kanady, Nizozemska, Norska nebo Finska. Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že do »tankové koalice« vstoupilo už 12 západních zemí.

"Nevěřím Rusům v tom, že budou schopni koncentrovat větší počet sil takovým způsobem, aby větších oblastí východní části reálně dosáhli, protože oni nemají moc jak. Nemají živou sílu, mobilizační síly nejsou ve větší míře nasazovány. Otázkou je, proč tomu tak je, spekuluje se ale nad tím, že Rusové si je šetří na nějakou větší ofenzivu. Osobně si myslím, že nejsou schopni logisticky dané cíle zvládnout. Ale je vidět, že se snaží intenzivně, boje jsou v současnosti poměrně ostré," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník na vojenské konflikty Josef Kraus s tím, že nepochybně Ukrajině pomohou dodávky vojenské techniky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.