Vojenský analytik Josef Kraus: Zdá se, že paralela s Hitlerem funguje. Čím více Putin bude zasahovat do války, tím to pro Rusko bude horší
Válka na území Ukrajiny trvá bezmála osm měsíců. Ruské vojenské síly zatím nepředvedly nic, co by se dalo vyloženě označit za úspěch. Spíše naopak. I to je patrně důvod, proč nedávno Ruské ministerstvo obrany jmenovalo nového velitele ruských jednotek nasazených na Ukrajině - stal se jím dosavadní velitel Jižního vojenského okruhu a velitel ruských vzdušných a kosmických sil Sergej Surovikin. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že výměna velení má prvotně zejména psychologický efekt, protože celková změna je spíše běh na dlouhou trať. A navíc celkové změny, které by mohly být účinné, komplikuje podle spekulací zásadní faktor - faktor Putin.
Rusko od pondělí podniká napříč Ukrajinou masivní vzdušné údery, napsal server Ukrajinska pravda. Ruské síly na Ukrajinu vypálily v posledních dnech stovky raket a útočí také drony, které jsou určeny k přímému zásahu. Děje se tak poté, co v sobotu poškodil výbuch Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným ukrajinským Krymem.
Celkovou změnu obrazu toho, jak Rusko bezzubě válčí, má přinést také Surovikinovo jmenování, které přišlo v době, kdy ruská armáda na Ukrajině čelí řadě dílčích porážek a kdy kritika ruského tažení zaznívá už i od řady ruských podporovatelů války.
Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz ohledně výměny velení ruských ozbrojených sil vyjádřil bezpečnostní analytik Josef Kraus. "Není to poprvé, kdy k tomu došlo. Rusko je pod velkým tlakem, protože se jim explicitně na Ukrajině nedaří. Logicky pak ten tlak přechází na vedení vojenských sil, takže se Rusové snaží hledat možnosti, jak si napravit reputaci alespoň v rámci personální výměny. Je potřeba si říct, že problémy mají dlouhodobě, ať už jde o logistiku, zásobování, skladování, využití techniky ozbrojených sil a podobně, což nejsou schopni napravit v řádu měsíců. Tedy to, co se snaží změnit a co jde rychle, je změna velení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný specialista na vojenské konflikty s tím, že ani výměna velení rozhodně nemusí otočit vývoj války.
"Je velkou otázkou, o které se hodně spekuluje, v jaké míře do velení operací zasahuje Vladimir Putin. Mluví se o tom, že tak činí poměrně intenzivně. Pokud to opravdu dělá, tak to jsou zásahy podobné tomu, jakým způsobem ničil a měnil celou vojenskou strategii wehrmachtu a jednotek SS Adolf Hitler, který pak dokázal zařídit zřícení východní fronty, protože trval na tom, že se Paulusova armáda (Friedrich Paulus - polní maršál nacistické armády) nesmí stáhnout ze Stalingradu a podobně. A podle mě podobně ta paralela funguje. Tedy čím více bude Vladimir Putin zasahovat do vojenských záležitostí, tím více se Rusům nebude dařit na bojišti. Vždy je ale pak potřeba hledat nějakého obětního beránka. Výměna velení si ale nemyslím, že bude nějakou dramatickou změnou, a to už v kontextu toho, jaké problémy ruské vojenské síly v současnosti mají," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.