Vojenský analytik promluvil o možném triku Ukrajinců. Podle agentury Bloomberg už ruská ofenziva slábne

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 3. 2023

Agentura Bloomberg aktuálně přišla s analýzou současného vývoje vojenského konfliktu na Ukrajině. Podle ní se ruská strana nadále nechce držet svých plánů »speciální vojenské operace«, ale své síly chce zejména soustředit na udržení pozic. Spekuluje se o tom, že Ukrajina chystá rozsáhlou protiofenzivu, na druhé straně Rusko již delší čas nedosáhlo žádných větších úspěchů. Podle agentury se Moskva chce vyhnout další mobilizaci, chystá proto náborovou kampaň, v ní půjde o zisk až 400 tisíc nových vojáků. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vojenského analytika Lukáše Visingra s dotazem, zda existuje varianta, že s vytlačováním ruských vojenských sil z ukrajinského území by mohlo dojít na obsazení ruského území ukrajinskou armádou. To odmítl.

Agentura Bloomberg uvedla, že Rusům se dlouhé měsíce nepodařilo dobýt jediné větší město. Z Chersonu se museli stáhnout, nyní sice větší část Bachmutu v rámci územních zisků převažují na zmíněném teritoriu, ale podle řady analytiků nápor ruské ofenzivy v posledních dnech spíše slábne.

Zda by se v rámcu spekulací ohledně ukrajinské protiofenzivy mohlo začít válčit i na ruském území, má Lukáš Visingr poměrně jasno. "Ukrajinci nemají zájem o ruské území. Cílem Ukrajinců je osvobodit svoje území. Umím si ale realně představit, že když budou vytlačovat Rusy ze svého území, tak v rámci nějakých bitev se určitě stane, že ukrajinské jednotky krátce překročí ruské hranice, a to v rámci nějaké manévrovací strategie. Že by došlo ale k obsazení ruského území, to nikoliv, ale pokud bude vojenská logika něco takového diktovat, tak je pravděpodobné, že se na ruském území dočasně zdrží," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert na válečné konflikty.

Ukrajina se podle různých tvrzení chystá k protiofenzivě s vojáky vyškolenými v Evropě a Spojených státech. A to za použití nově dodaných tanků, obrněných vozidel a dalších zbraní.

"Je otázka, kdy a kde začne ukrajinská protiofenziva. Přibývá spekulací, že by se tak mohlo stát u Bachmutu, od jehož obrany byli Ukrajinci zrazování v rámci mediálních výstupů. Mohlo jít ale o trik a není pochyb o tom, že na Ukrajině se již v tuto chvíli nashromáždila řada západních zbraní a vojenské techniky, což v rámci protiofenzivy nepochybně nadělá Rusům nemalé starosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert Lukáš Visingr, který již dříve upozorňoval na to, že je vysoce pravděpodobné, že ukrajinská protiofenziva bude obsahovat zjednodušeně řečeno »trik«, který pro ruské vojenské síly bude představovat významnou komplikaci a nemilé překvapení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.