Vojenský analytik: Ukrajinci převzali strategickou iniciativu. Pochopili, že nemají dobývat město, ale ničit nepřátelskou armádu. Město jim pak spadne do klína

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2022

Ukrajinské síly v uplynulém dni postoupily v Charkovské oblasti na východě země nejméně o 20 kilometrů na území pod kontrolou ruských vojáků, čímž dobyly zpět plochu o přibližně 400 kilometrech čtverečních. Ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině to uvedli analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Za uplynulých 24 hodin ukrajinská armáda zničila dvě ruská letadla Su-25 a bitevní vrtulníky Ka-52 a Mi-24, sdělil dnes její generální štáb. Pro redakci ŽivotvČesku.cz současnou situaci zhodnotil expert na vojenské konflikty Lukáš Visingr.

Ruská armáda začala do Charkovské oblasti posílat posily, vyplývá podle ISW z ruských zdrojů. Dosud nebyly ruské jednotky v oblasti pravděpodobně dostatečně početné. A to vzhledem k tomu, že se Rusko soustředí na dobytí zbytku Doněcké oblasti a také na jih Ukrajiny, kde ukrajinské síly podnikají protiofenzivu.

"Ono to vypadá, že to je celé součást nějakého složitějšího plánu. Ukrajinci řekli, že jim v současnosti nejde o nějaké rychlé zpětné získání v regionu Cherson, ale chtějí zničit ruské vojenské cíle, což dává smysl. Jak říkal Napoleon, nedobývejte město, ale zničte nepřátelskou armádu, město vám pak spadne do klína. Takže Ukrajinci postupují podle toho, kdy na jihu chtějí dosáhnout ruské porážky. Ale co se současně děje na Donbasu a u Charkova, to ukazuje, že to může být součást nějakého velkého plánu, protože Rusové tam přesunuli velké množství jednotek. To znamená, že odněkud je tam museli dostat a museli někde oslabit své pozice. Neříkám, že operace na jihu je k odvedení pozornosti, to ne. Co je jednoznačné, že Ukrajinci převzali strategickou iniciativu a Rusové reagují na ně, což znamená ve válečném konfliktu nesmírně důležitý moment," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Ukrajincům se tak patrně podařilo využít momentu překvapení a přesunu ruských vojáků k jižní ose bojů a podniknout v Charkovské oblasti severozápadně od města Izjum vysoce účinnou protiofenzivu, uvedl ISW. O míře překvapení svědčí podle ISW šokovaný tón ruských internetových komentátorů války, který zároveň demoralizuje ruské síly.

Ukrajinské vzdušné síly za uplynulých 24 hodin podnikly přes 30 útoků na opěrné body ruské armády a seskupení ruských vojáků, sdělilo pak ve své pravidelné zprávě velení ukrajinské armády. Ukrajinská protivzdušná obrana na různých místech zničila dvě letadla, dva vrtulníky a také pět bezpilotních letounů, upřesnil ukrajinský generální štáb. Zprávy obou válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v podmínkách pokračujících bojů nezávisle ověřit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.