Adam Vojtěch: Nebuďte blízko u sebe. Nová studie ukázala, jak se šíří koronavirus

Adam Vojtěch rozvolnil další omezení.
Adam Vojtěch rozvolnil další omezení.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si je vědom toho, že s Velikonocemi někteří lidé zcela nedodržují nařízení vlády. A to zejména během venkovních procházek či sportu. Na svém Twitteru poukázal na studii vědců z Belgie a Nizozemska, která zmapovala, na jakou vzdálenost se šíří nový typ koronaviru.

Vojtěch nabádá především k dodržování rozestupů, nošení roušek a opatrnosti. "Nošení roušek má smysl! Belgicko-nizozemská studie totiž ukazuje, jak se může kontaminovaný aerosol snadno šířit a proč bychom se neměli bez roušek pohybovat blízko u sebe. Týká se to i sportu. Buďme prosím všichni zodpovědní, i když si teď užíváme volna," uvedl na svém Twitteru ministr zdravotnictví.

Doporučení v praxi

Jaká je bezpečná vzdálenost při běhu, cyklistice a chůzi během COVID-19? Je to dále než typický 1–2 metr, jak je předepsáno v různých zemích!

Typické pravidlo sociálního odstupu, které mnoho zemí používá mezi 1–2 metry, se zdá být účinné, když stojíte uvnitř nebo dokonce venku s nízkým větrem. Ale když jdete na procházku, běh nebo jízdu na kole, raději buďte opatrnější, uvádí studie a odkazuje na výsledky.

Vědci na základě testů doporučují, aby vzdálenost mezi chodci ve stejném směru v jedné linii byla alespoň 4–5 metrů, pro běh a pomalou jízdu by měla být 10 metrů a pro cyklisty alespoň 20 metrů, popisuje studie. Jak se COVID-19 šíří při sportu, se podívejte do galerie.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.