Volodymyr Zelenskyj s manželkou promluvili o lásce ve stínu války. Ukrajinský prezident nesmí vídat vlastní děti. Trpí, říká Olena Zelenská

Olena Zelenská a manžel Volodymyr
Olena Zelenská a manžel Volodymyr
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) a jeho manželka Olena (44) byli ještě počátkem letošního roku párem, kterému nikdo nevěnoval příliš pozornosti. Vše se ale v únoru změnilo poté, co Rusko na území Ukrajiny vyvolalo válečný konflikt. Žena, která byla dříve první dámou spíše v pozadí událostí, je dnes jednou z hlavních tváří národní hrdosti. Manželé pro magazín Vogue promluvili o tom, jak se jejich rodina s aktuální situací vyrovnává.

V květnu roku 2019 byl Volodymyr Zelenskyj zvolen prezidentem Ukrajiny a Olena Zelenská se tak stala první dámou. Přestože se s ním na veřejných událostech objevovala, příliš se k ničemu nevyjadřovala a svého manžela spíše tiše podporovala. S příchodem války však bylo nutné dosavadní přístup změnit a začít se věnovat povinnostem, které role první dámy do té doby nezahrnovala.

"Ráda jsem byla v pozadí. Bylo to pro mě ideální. Přesunout se do středu dění pro mě tedy nebylo jednoduché, ale snažím se vše dělat, jak jen nejlépe můžu. Během prvních pár týdnů války jsme všichni byli ve stavu šoku. Po útocích na Buču nám došlo, že účelem této války je naše vyhlazení. Že je to vyhlazovací válka," řekla Olena Zelenská v rozhovoru pro magazín Vogue, pro který s manželem také nafotila nové snímky.

Když válka začala, Volodymyr Zelenskyj byl s rodinou v prezidentské kanceláři. Vzhledem k bezpečnostním rizikům pak téměř okamžitě došlo k odloučení otce od rodiny. Ukrajinský prezident, který místo úprku požádal o prostředky k boji, se stal ruským terčem číslo jedna. Druhým terčem se pak stala právě jeho manželka s dětmi. Olena Zelenská svého manžela nyní vídá jen minimálně.

"Nemůžu nad tím moc přemýšlet, jinak bych byla paranoidní. Každý den mám tak plný program, že nemám čas přemýšlet nad černými scénáři. Co se týká dětí, nevím, jak bych tyto měsíce přežívala, kdybych je nemohla vidět. Manžel to má v tomto ohledu horší, trpí. A naše děti také, protože ho nevidí," svěřila smutná Olena Zelenská, jejíž rodinu válka po citové stránce velmi zasáhla.

Zatímco Olena Zelenská se během svých dní stará o to, aby povzbuzovala ukrajinský lid a zároveň rozveselovala své děti, Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích informuje o aktuálním průběhu konfliktu, hovoří se zástupci jiných států a vynakládá snahy, aby Ukrajina získala co největší množství obranných prostředků.

"Já mohu být vzorem pro velkou část obyvatel Ukrajiny, ale ne pro všechny. Pro ženy a děti se stala vzorem moje manželka. Věřím, že role, kterou v této válce sehrává, je důležitá pro Ukrajinu, pro naše rodiny a pro naše ženy," řekl magazínu Vogue o své manželce Volodymyr Zelenskyj, který je pyšný na to, že jeho manželka vylezla ze své ulity a stala se symbolem boje, který neprobíhá přímo na frontě.

Pro Volodymyra Zelenského je válka obdobím, během kterého je se svou manželkou jen v minimálním kontaktu a postrádá své děti, které už dlouhé měsíce neviděl. O této stránce války veřejně příliš nemluví, udělal ale výjimku a odhalil pocity, které skrývá pod olivově zeleným trikem, jež se pro něj stalo charakteristické.

"Jako každý normální muž si o svou rodinu dělám starosti a moc se o ni bojím. Velmi mi chybí. Moc bych je chtěl všechny obejmout, mít možnost se jich dotknout. Má manželka je silná osobnost, silnější, než si o sobě myslela. Olena je mou láskou, ale také nejlepší kamarádkou a skvělou matkou," dodal vyčerpaný Volodymyr Zelenskyj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.