Volodymyr Zelenskyj zveřejnil video, na němž zásah rakety připravil nejméně 20 lidí o život. Vojenský expert promluvil o scénáři délky války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila dopad rakety na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Tragická událost se stala v pondělí, zemřelo při ní nejméně 20 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Videozáznam nelze nezávisle ověřit. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr ohledně odhadu, jak válka na Ukrajině může ještě dlouho trvat. Nevyloučil, že se může táhnout roky.

Záznam se objevil v závěrečné části pravidelného videoprohlášení ukrajinského prezidenta. Zdůraznil v něm, že Rusko záměrně zaútočilo na obchodní centrum, kde se v tu chvíli nacházeli civilisté. Zpravodajský portál Meduza zveřejnil souřadnice místa, kde podle něj záznam vznikl. Souřadnice odkazují na prostranství před obchodním centrem Amstor.

Ruské síly podle Volodymyra Zelenského chtěly usmrtit »co největší počet lidí v obyčejném nákupním centru v klidném městě«. "Za tento akt státního terorismu se bude Rusko zodpovídat. Na bojišti na Ukrajině, cestou zpřísnění sankcí a dozajista před tribunálem," uvedl Zelenskyj.

Moskva popřela, že by ruská armáda cílila na obchodní centrum. Ruské ministerstvo podle agentury TASS prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru.

Podle experta Lukáše Visingra je pravděpodobné, že ohledně bojů se sníží jejich intenzita, která ale ve výsledku prodlouží délku války.

"V nějaké nižší intenzitě konflikt na Ukrajině může trvat roky. V současné ale nikoliv, to by nevydržela žádná země na světě. Jak to na východě Ukrajiny trvalo posledních osm let, tak takový scénář se jeví jako pravděpodobný, tedy že dojde sem a tam k nějaké přestřelce, k leteckému souboji a podobně. Je to ale jeden z možných scénářů, pokud Rusové budou nadále útočit, tak zkolabují. Pokud budou dostatečně chytří, zakopou se a přejdou do obrany, tak konflikt může trvat dlouho. Bude také otázka, jak dlouho bude docházet k vyzbrojování Ukrajiny, to jsou faktory, které o délce konfliktu budou rozhodovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert.

Britské ministerstvo obrany v dnešní pravidelné zprávě o situaci na ukrajinském bojišti uvedlo, že existuje reálná možnost, že pondělní raketový útok na Kremenčuk mířil na cíl významný pro infrastrukturu, který se nacházel poblíž obchodního centra. Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.