Vydlabali Dána, tak uvidíme. Ladislav Vízek promluvil o novém trenérovi Sparty i možném opakování průšvihu jménem Stramaccioni

Ladislav Vízek
Ladislav Vízek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2022

Hledání trenéra, který vrátí Spartu na výsluní, dovede ji k titulu a případně i do Ligy mistrů, pokračuje. Vedení klubu v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým (41) angažovalo dánského kouče Briana Priskeho (45), od kterého si slibuje systémovou práci na evropské úrovni. Jak vidí nového kouče i situaci ve Spartě jako takovou, popsal pro ŽivotvČesku.cz fotbalový internacionál Ladislav Vízek (67).

Jako obránce si zahrál v Dánsku, Belgii i v Anglii, trenérskou štaci si vyzkoušel v klubech FC Midtjylland nebo Royal Antwerp FC. Teď se Brian Priske na dva roky upsal Spartě a cíl je jasný - dovést ji k titulu, na který čeká od roku 2014.

"Vím, jaký typ trenéra jsme hledali a jakým stylem chceme hrát. On k nám po této stránce zapadá. Když se tedy otevřela možnost ho získat, tak jsme ho oslovili," uvedl pro klubový web Sparty její sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Pro to má pochopení i česká fotbalová legenda a vtipný glosátor Ladislav Vízek. "Jak jsem četl vyjádření Tomáše Rosického, tak hledali trenéra, který povede tým evropským stylem tak, jak Sparta chce. U nás takový trenér není, tak bylo víceméně jasné, že budou hledat v zahraničí, a tak někde vydlabali Dána," popsal sobě vlastním stylem pro ŽivotvČesku.cz.

Jako hráč získal Brian Priske dánský titul s Aalborgem, působil i Bruggách a Genku, také v anglickém Portsmouthu. S dánskou reprezentací na Euru v Portugalsku zažil i prohru ve čtvrtfinále s Českem.

Trenéra cizince ale Ladislav Vízek obecně neodmítá. "Já nejsem proti a myslím, že případ Stramaccioni už se opakovat nebude. Hodně kluků ale říká, že ve Spartě to není až tak o trenérovi. Situace je tam složitější a uvidíme, jestli ho to semele, nebo ne. Sparta už by se potřebovala nějak srovnat, a jestli na to bude mít sílu nový trenér, nevím, ale moc optimistický nejsem. Třeba se to ale povede, bude mít jiný metr nebo psychologii, jak týmu pomoct. Je to další pokus s trenérem cizincem a všechno ukáže čas," dodal pro ŽivotvČesku.cz.  

Prolomit začarovaný kruh chce na Letné i zmíněný Tomáš Rosický. A podle dosavadních prohlášení ví, kde Spartu »tlačí kopačka«. "Okolo Briana chceme vytvořit tým lidí, kteří jej budou maximálně podporovat, aby byl v komfortu. Do týmu si přivede analytika, na kterého je zvyklý. Brianovi jsem řekl o poslední zkušenosti se zahraničním trenérem, co se tehdy dělo. Můj cíl nyní je, abychom byli všichni na jedné vlně, aby ten tým nebyl vyloženě velký. Chci, aby se vytvořilo úzké pouto spolupracovníků, kteří budou na stejné ose," dodal Tomáš Rosický.

Právě roztříštěnost a nejasné kompetence v hierarchii klubu byly jedním z důvodů, na které si Andrea Stramaccioni stěžoval. A přestože za jeho působení utratil klub na posilách přes čtvrt miliardy korun, žádný úspěch to klubu nepřineslo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.