Vyhozený šéf úřadu práce Najmon si nahrál rozhovor s ministrem Jurečkou. Jeho nabídku považuje za držhubné, případně úplatek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2023

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (42) na začátku března oznámil, že chce prověřit hospodaření Úřadu práce ČR - dal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ). Podle MPSV se objevilo podezření na nehospodárné nakládání s veřejnými penězi. Jurečka před tím vším - v polovině února - odvolal generálního ředitele úřadu Viktora Najmona, ten se proti tomu brání. Teď portál iDNES.cz přinesl informaci, že jeho »vyhazov« provázely poměrně nestandardní okolnosti. Jurečka mu totiž nabídl mimořádnou odměnu, tedy jen za předpokladu, že jeho odchod bude »bez zádrhelů«. Pokud jeho »velkorysou nabídku« však nepřijme, dostane špatné služební hodnocení vedoucí ke komplikaci uplatnit se v jiném zaměstnání. Vyplývá to z nahrávky, kterou portál uveřejnil. Najmon si jednání s Jurečkou zaznamenal na nahrávací zařízení. Ohledně řízení resortu krátce před nástupem Jurečky do funkce promluvila pro ŽivotvČesku.cz někdejší šéfka úřadu Jana Maláčová (41), označila ho za těžký.

"Pokud bude pan Jurečka MPSV věnovat pozornost a dostatek času, tak se může do agendy rychle zapracovat. MPSV je ale velmi náročný resort, kromě podpory zaměstnanosti, sociálních služeb, rodiny, seniorů, zdravotně postižených má MPSV důležitou roli v sociálním dialogu a rozdělování EU fondů," popsala pro ŽivotvČesku.cz bývalá šéfka resortu Jana Maláčová v době krátce předtím, než ho předala svému nástupci - Marianu Jurečkovi. To nejspíš vůbec netušila, co se více než rok po jejím odchodu začne v budově MPSV dít.

Portál iDnes.cz totiž přišel s informací, že Jurečka Najmona, kterého Maláčová do funkce jmenovala v listopadu 2020, propustil za velmi nestandardních okolností - alespoň o tom vypovídá nahrávka, kterou si dnes už bývalý generální ředitel Úřadu práce ČR během jednání s Jurečkou pořídil.

"Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat. To, co jsem tady položil na stůl, myslím smrtelně vážně. Služební hodnocení se vším, co k zákonu o státní službě patří, včetně těch věcí, které opakovaně za poslední měsíce vnímám jako věci, které jsou problematické, nedostačující a podobně. Jestli řeknete, že chcete jít touhle cestou, já ji akceptuji. Nebo je jiná cesta. Dohodneme se dneska a vy řeknete, že jste připraven rezignovat za důstojných podmínek z hlediska nějakého vyrovnání," uvedl Jurečka Najmonovi během jednání, které trvalo přibližně hodinu a půl. Portál iDnes.cz zároveň nahrávku pořízenou Najmonem zveřejnil.

Bývalý ředitel Úřadu práce ČR ohledně svého odvolání na začátku března uvedl, že podal odvolání. "Reakci na mé svévolné a nezákonné odvolání před dvěma týdny z funkce generálního ředitele úřadu práce ze strany ministra práce Mariana Jurečky a státní tajemnice Ingrid Štegmannové jsem v zákonné lhůtě dne 28. února podal opravný prostředek," sdělil tehdy ČTK Najmon, který na Jurečkův návrh během jednání nepřistoupil, a to ani přes další naléhání ze strany státní tajemnice Ingrid Štegmannové.

Aby Jurečka mohl Najmona odvolat, potřeboval k tomu mít konkrétní důvody. Zákon o státní službě totiž zamezuje tomu, aby odvolávání lidí bylo politickým rozhodnutím.

Druhou stránkou věci je, že úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před více než měsícem na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní. Podle Jurečky se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře. Najmon výtky a výhrady odmítl.

Portál iDnes.cz zároveň upozornil na skutečnost, že na nahrávce ministr Najmonovi několikrát opakuje, že všechny své výtky mu říkal už několikrát, na poradách i mimo ně, a nevidí zlepšení jeho práce a jakoukoliv možnou spolupráci v budoucnu. "Já si to hodnocení převezmu," sdělil nakonec Najmon, kterého se ještě poté Jurečka pokusil přesvědčit, aby věc zvážil. "Kdybyste zvolil tu první variantu…" citoval portál Jurečku. "Nechcete si to ještě rozmyslet?" dotazovala se následně i jednání přítomná státní tajemnice Štegmannová.

Své jednání, kdy si pořídil nahrávku, Najmon okomentoval pro web slovy, že tušil, že Jurečkova nabídka tímto směrem přijde, proto byl připravený: "Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za držhubné nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří."

Jak redakce ŽivotvČesku.cz již uvedla, Najmona šéfem úřadu jmenovala v listopadu 2020 tehdejší ministryně práce Jana Maláčová. Zvítězil v konkurzu, předtím řídil kancelář generálního ředitele. Nahradil v ředitelské funkci Kateřinu Sadílkovou, která v lednu 2020 rezignovala a uvedla rodinné důvody. Loni se pak vrátila na ministerstvo práce jako Jurečkova politická náměstkyně.

Portál iDnes.cz ještě upozornil na zajímavou dějovou linku, kdy za vedení Najmona Úřad práce ČR vyšetřoval šikanu podřízených na pobočce v Liberci, které v té době šéfovala právě Kateřina Sadílková. Den předtím, než ji Jurečka jmenoval do funkce politické náměstkyně, odeslal podle portálu Najmon na ministerstvo zprávu, že Sadílkovou potrestá za šikanu a že případ si přebírá policie.

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.