Vysokým cenám energií nakonec neujde nikdo, varuje poradce premiéra Petra Fialy. Domnívá se, že se nakonec skutečně naplní stagflační scénář

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2022

Tempo zdražování je kvůli zvyšující se inflaci velmi rychlé. Ceny energií stoupají a zcela v klidu nemohou být ani ti, kteří je mají zafixované. Je totiž jen otázkou času, než smlouvám vyprší platnost. "Lidem postupně končí fixace a ty vysoké ceny přetrvávají, takže jim nakonec neujde nikdo," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. Popsal také, jak moc je důležité se zbavit závislosti na ruských dodávkách.

Období narůstající inflace nadále trvá, nákupy potravin, placení energií a jiné výdaje tak provětrávají mnohým peněženky výrazněji, než jak byli lidé zvyklí. Nejlépe se v tuto chvíli mají lidé, kteří si nechali zafixovat ceny energií, a tudíž ještě neplatí ohromné částky. Podle ekonomického experta však i toto štěstí má svou dobu spotřeby.

"Vidíme obrovské nárůsty cen u zemního plynu a elektřiny, tam se bohužel dostáváme do stavu, že lidem postupně končí fixace, ale ty vysoké ceny přetrvávají, takže jim nakonec neujde nikdo. Jakmile lidem vyprší fixace, tak se jim účty mohou i zněkolikanásobit, což je velice nepříjemná záležitost. Koloritem jsou pak pohonné hmoty, ty meziročně zdražily o 48 procent v průměru, což je rovněž to nepříjemné," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Inflace bude letos podle Evropské komise v Česku výrazně nad celounijním průměrem 8,3 procenta zejména proto, že ruská agrese na Ukrajině v zemi tlačí vzhůru nejen ceny energií, ale i zemědělských produktů. Vysoké ceny ale mají za následek to, že lidé začali výrazně šetřit. To se pak negativně podepíše na ekonomické situaci.

"V tomto týdnu jsme viděli data tržeb obchodníků, které výrazně klesly. Už vidíme, že lidé skutečně na to zdražování reagují tím, že nakupují méně, omezují svou spotřebu, to se odráží na datech obchodníků. Jestliže tento trend bude pokračovat, tak ta nízká spotřeba jakožto důležitá složka hrubého domácího produktu pak povede k tomu, že naše ekonomika spadne do recese," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

V případě, že česká ekonomika spadne do recese, se naplní černý scénář vedoucí k tomu, že životní úroveň obyvatelstva výrazně klesne. V tuto chvíli je zatím otázkou, zda k tomu skutečně dojde, stávající situace tomu nicméně nasvědčuje.

"Bohužel to tedy vypadá, že nakonec se skutečně naplní stagflační scénář, kdy k té vysoké inflaci budeme mít problémy i s ekonomickým růstem. Je to samozřejmě velká tragédie, protože ta stagflace je tradičně doprovázená i výrazným poklesem životní úrovně obyvatel. Bohužel i do České republiky dorazily těžké časy, kdy lidé se budou muset omezovat a kdy se jim bude žít hůře, než byli zvyklí v minulých letech," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Mnozí doufají, že zlé období bude brzy překonáno a začne se blýskat na lepší časy. Podle finančního experta je k tomu však zapotřebí začít odebírat energie od jiného dodavatele než ruského, jehož dodávky jsou v poslední době více nejisté a skrývají mnoho »ale«.

"Obávám se, že dokud se nám nepodaří zbavit závislosti na ruských energiích, tak pořád se budou jejich ceny pohybovat na vysokých úrovních, což se pak přenáší do dalších produktů. Přesto věřím, že nakonec se nám podaří získat dostatek dodávek energií za rozumné ceny a tento boj s inflací nakonec vyhrajeme. Něco podobného jsme zažívali v 70. letech ve Velké Británii, kde se tu situaci nakonec podařilo vyřešit. Věřím, že i u nás bude snižování životní úrovně jen dočasné," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.