Vzácná včela s přezdívkou "létající černý asfalt" se v Česku vyskytuje čím dál častěji. Odborník popsal, jaké riziko představuje pro člověka

Drvodělka fialová
Drvodělka fialová
Foto: Profimedia
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2022

Včela drvodělka je na české poměry stále vzácná. I přes to se dá spatřit zejména v nižších polohách na území České republiky čím dál častěji. Někoho by černý hmyz dosahující délky až 3 centimetry mohl vyděsit. K panice však není důvod. "Vyhýbá se každému pohybu a neznámému prostředí. Je neškodná a nikoho nenapadá," řekl o chráněném druhu včely pro ŽivotvČesku.cz odborník z Výboru pražských včelařů.

Na území České republiky se vyskytuje vzácná včela drvodělka fialová a potulná. Je spíše samotářka a nežije ve společenstvích. Její množství se i letos zvyšuje a v tuto dobu už je možné zahlédnout ji i na českých zahradách.

"Je to včela, která zatím ničemu nevadí ani nekonkuruje. Drvodělka fialová i potulná jsou u nás žádoucí. Je jich čím dál tím více, což pozorují odborníci i laici. Díky jejich barvě se jim přezdívá »létající černý asfalt«," řekl Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů pro ŽivotvČesku.cz.

Drvodělkám se daří spíše v nižších polohách, takže v horách se prakticky nevyskytují. Nejvíce jich je v okolí řek a na jižní Moravě. "Drvodělka bude stále významnějším opylovačem, což je jedině dobře, protože se díky druhové rozmanitosti bude zvyšovat," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV) a učitel včelařství, který vedl podnik s více než 700 včelstvy na jižní Moravě a jihu Čech.

Drvodělky rády vyhledávají místa, kde je ztrouchnivělé dřevo. "Už samotné slovo drvodělka napovídá, že včela určitým způsobem zpracovává dřevo. Nám dokonce lítá na chalupě dokonce kolem dřevěného stolu," řekl s úsměvem na tváři Augustin Uváčik.

Drvodělka je největší včela v České republice. "Když jsou některé drvodělky dobře živené a je teplo, mohou být i větší než samička sršně," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen Republikového výboru Českého svazu včelařů. Právě výrazná velikost a hlučnost může v některých lidech vzbudit strach. Ten však není na místě.

"Nebezpečná určitě není. Vyhýbá se každému pohybu a neznámému prostředí. Je neškodná a nikoho nenapadá. V tomto by se dala přirovnat ke čmelákovi. Ten také nikomu neublíží. V krajním případě by mohla použít kusadla, které používá na dřevo, ale to by ji někdo musel vyloženě chytat do ruky," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik.

Drvodělka je chráněný živočich, takže by se neměla nějakým způsobem omezovat a v žádném případě likvidovat. Žihadla jako v případě včely medonosné se nikdo obávat nemusí, protože v něm na rozdíl od rozšířenějšího druhu z čeledi včelovitých nemá specifický jed. "Žihadlo používá jen jako kladélko, po kterém spouští vajíčko do »komůrky«, kterou si vytvoří v dřevě a vše to pak zalije medem, kterým se vylíhlá budoucí larva pak živí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.