Reklama:

Vzácná včela se objevila v Česku. Odborník popsal, jaké riziko tento obří hmyz představuje pro člověka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2021

Stále více se vyskytuje v českých končinách největší příslušnice čeledi včelovitých – vzácná drvodělka. Jedná se o velkou včelu, která může svým tělem připomínat čmeláka. Podobně jako sršeň vzbuzuje svou velikostí strach a lidé by se mohli uchýlit k tomu, že se ji pokusí zabít jakožto hlučný hmyz, kterého se bojí. "Není nebezpečná, je mírumilovná a velmi plachá. Těžko by zaútočila," uvedl odborník z Výboru pražských včelařů.

Reklama:

Drvodělka patří mezi samotářské včely a její výskyt v Česku byl před několika lety hodně vzácný. Nyní se ukazuje na našem území mnohem častěji, ale vzhledem k její velikosti a hlučnosti budí v lidech strach, přesto, že je v podstatě naprosto neškodná.

Reklama:

"Dříve to byla vzácná včela, dnes se vyskytuje mnohem častěji – hlavně na jižní Moravě a okolo Labe. Žije ve ztrouchnivělém dřevě, kde si vykouše »komůrku«. Tam si dá pyl, med a na to položí vajíčko. Je to samotářská a také teplomilná včela. Žije spíše někde u moře nebo v jižních státech," řekl Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé mají z drvodělky obavy naprosto zbytečně a není nutné hned panikařit, když ji člověk někde zahlédne.

"Není nebezpečná, je mírumilovná a velmi plachá. Těžko by zaútočila. Žihadlo prý má, četl jsem o tom, nicméně stoprocentně to nevím. Pokud by měla jed, tak nebude mít klasický apitoxin neboli včelí jed. Ale bude mít nejběžnější jed z hmyzí říše – kyselinu mravenčí. Tu má například čmelák, který může kousnout i díky kusadlům. Jednou jsem chtěl drvodělku sám natočit na kameru, kterou jsem položil na tu díru, kde měla vlez. Strašně dlouho jí trvalo, než vylezla ven, hodně se bojí," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV) a učitel včelařství při ČSV, který vedl podnik s více než 700 včelstvy na jižní Moravě a jihu Čech.

Drvodělky jsou schopné překonávat velké vzdálenosti, a tak není divu, že se čím dál tím více objevují na českých zahradách. U nás lze spatřit drvodělku fialovou, potulnou a zaznamenána byla i drvodělka malá.

"Když byla objevena drvodělka potulná, bylo tu asi šest nálezů, to může být tak deset let. Ale dnes už jdou vidět obě, potulná i fialová. Teď začnou vylétávat a budou se společně se čmeláky ukazovat," dodal Augustin Uváčik pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: