Za jak dlouho má člověk imunitu po očkování. Epidemiolog Roman Prymula odhalil reálná čísla

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, za jak dlouho je plně navozena imunita po očkování. Aktuálně jsou schváleny pro Česko dvě vakcíny - Pfizer/Biontech a Moderna. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) je v plném navození postvakcinančí imunity mírný rozdíl. "U koronaviru jednotliví výrobci hovoří rozdílně," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který vysvětlil, o které jde.

Imunitní odpověď je výsledkem reakce imunitního systému s očkovací látkou. Podle charakteru se rozlišuje protilátková a buněčná imunitní odpověď. Prakticky vždy dochází ke vzniku obou typů, ale jedna vždy převládá, nejčastěji protilátková.

Jedním z nejdůležitějších výsledků očkování je vytvoření stavu imunologické paměti, což je schopnost imunitního systému velmi rychle a účinně odpovědět na přítomný infekční činitel, se kterým se již setkal.

Nastává tedy velmi často otázka, za jak dlouho se navozená imunita po očkování projeví. "Postvakcinační imunita se zpravidla projeví již 14 dnů po očkování. U koronaviru však jednotliví výrobci hovoří rozdílně. U vakcíny Pfizer/Biontech je člověk plnohodnotně chráněn až týden po druhé dávce, tedy až měsíc po zahájení očkování. Výrobce Moderny dokonce tvrdí, že je člověk imunní čtrnáct dnů po druhé dávce, což je do konce 6 týdnů po zahájení očkování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula jeden z rozdílů obou schválených preparátů.

Lidé, kteří prodělali covid-19, budou vůči nemoci s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět měsíců. Vyplývá to z britské studie, o které ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle vědců nicméně existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál přenášet a šířit.

Odborníci upozorňují, že ve své studii nezkoumali protilátky, které se vytvoří po podání vakcín proti covidu-19. Těm se chtějí věnovat v následném výzkumu. Zjistit v něm chtějí i to, zda mohou protilátky po prodělání covidu-19 v těle vydržet i déle než pět měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.