Zpráva, po které se celá Evropa uklidní: Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus odpověděl, zda je Rusko schopno začít 3. světovou válku

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2022

Válka na Ukrajině si brzy odškrtne již pátý měsíc bojů od momentu, kdy armáda Vladimira Putina (69) podnikla invazi do sousední země. Aktuálně ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky v oblasti Slovjansku na východě Ukrajiny, uvedlo to v úterý ráno velení ukrajinské armády. Ukrajinští obránci se kromě toho podle stejného hlášení vypořádali s ruskými útočnými akcemi v Charkovské oblasti. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz vedoucímu oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefu Krausovi z katedry politologie Masarykovy univerzity, zda Rusko je schopno vyvolat konflikt v Evropě, potažmo s NATO, který by znamenal 3. světovou válku. Naprosto tento scénář zamítl.

"To vypadá velice nepravděpodobně a podle toho, jak to vypadá, kdy Rusové mají velké problémy postupovat »o pár metrů« na Ukrajině, tak představa, že by postupovali někde dále na západ v Evropě a do zemí NATO, je nereálná. Oni na to nemají kapacity," uvedl jednoznačně pro ŽivotvČesku.cz expert na válečné konflikty s tím, že není řeč o použití jaderného arzenálu, ale o standardním konvenčním konfliktu.

Aktuálně zpráva generálního štábu ukrajinské armády uvádí, že ruské útoky v oblasti Slovjansku se setkaly s neúspěchem. "Ruští vojáci pokračovali s útoky v okolí Slovjansku s cílem zlepšit své taktické pozice. Žádné protivníkovy akce v této oblasti se nesetkaly s úspěchem. Ukrajinští obránci tvrdě potlačili pokus nepřítele o útok u Dementijivky (v Charkovské oblasti)," sdělilo ukrajinské velení.

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné ranní analýze situace na Ukrajině uvedlo, že Rusko dál zaznamenává drobné územní úspěchy v Doněcké oblasti. Ruská vojska také pokračují s útoky na dálnici E40, která zajišťuje zásobování Slovjansku a Kramatorsku.

Rusko se podle Londýna pravděpodobně rovněž uchyluje k netradičním způsobům doplňování prořídlých vojenských jednotek a je možné, že verbuje osazenstvo ruských věznic do Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti.

I když Rusko zaznamenalo dílčí úspěchy, rozhodně podle bezpečnostního analytika Josefa Krause nemá na to, aby podniklo větší akci, která by znamenala rozšíření konfliktu dál na západ Evropy.

"Představa, že ruská armáda, která má své obrovské problémy na Ukrajině, by byla schopna vytvořit konflikt ještě někde jinde, je nereálná. Nemá na to kapacity, nemá na to zdroje. Je asi pravda, že přecházejí do něčeho, co by se dalo nazvat válečnou ekonomikou, ale vytvoření nějakého jiného konfliktu a proti jinému nepříteli je mimo jejich možnosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.