Reklama:

Ztráta Krymu je reálná, pro Putina by nešlo jen o porážku, ale i potupu před světem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2024

Komentář: Západní experti věří, že Ukrajina má reálnou šanci dosáhnout vítězství nad Ruskem na anektovaném Krymu. Podle portálu Business Insider jsou ukrajinské síly úspěšné v rámci útočných operací na ruské zbraňové systémy na poloostrově a také cíleně útočí na Krymský most, aby narušily zásobovací trasy okupantů. Akce jsou mimo jiné součástí přípravy na letecké údery, jakmile Ukrajina obdrží stíhačky F-16. Pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím expert na ozbrojené konflikty, politolog a vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity uvedl, že ztráta Krymu by pro Putinův režim představovala »fatální potupu«.

Reklama:

Pokud existuje jedno místo, kde Ukrajina vítězí ve válce proti Rusku, je to Krym, shodují se odborníci na obranu. Na začátku roku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že bitva o Krym a Černé moře bude klíčová v nadcházejících měsících, píše portál Business Insider ve svém nejnovějším článku.

Úspěch Ukrajiny na Krymu by znamenal významnou ránu pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

Reklama:

"Ruská porážka na Krymu by nebyla jen porážkou, ale ponížením," řekla Olga Khvostunova, členka programu Eurasia z Institutu pro výzkum zahraniční politiky.

V posledních týdnech Ukrajina zahájila sérii úspěšných útoků na Krym, během nichž vyřadila několik ruských baterií protivzdušné obrany a zasáhla letiště Belbek u Sevastopolu. Tyto operace mají za cíl oslabit ruské vojenské kapacity v regionu a narušit jejich schopnost udržet kontrolu nad poloostrovem.

Tímto způsobem Ukrajina nejen snižuje efektivitu ruských sil na Krymu, ale také připravuje podmínky pro další vojenské akce, které by mohly výrazně změnit situaci v této strategicky důležité oblasti.

Ukrajinské útoky na poloostrov Krym »se ukázaly jako úspěšné díky důkladné přípravě a systematické práci, lepším příležitostem pro obranné síly, ale i satelitnímu a leteckému zpravodajství, které Ukrajině poskytli spojenci z NATO«, uvedla to pro zmíněné periodikum Elina Beketová, demokratická členka Centra pro analýzu evropské politiky.

Mezitím Ukrajina, která ztratila svou tradiční námořní flotilu během anexe Krymu, se s velkým úspěchem zaměřila na ruskou černomořskou flotilu pomocí námořních dronů.

"Krym je klíčem k ruskému přístupu k Černému moři a operacím," doplnila Maria Snegovaya, vedoucí pracovnice Centra pro strategická a mezinárodní studia programu Evropa, Rusko a Eurasie.

Rusové v reakci na tyto kroky usilují o větší ochranu Krymského mostu proti ukrajinským dronům. Zároveň se snaží snížit závislost na této strategické dopravní tepně budováním železnice z jihoruského Rostova na Donu na Krym. Na poloostrově také rozmístili nejmodernější systém protivzdušné obrany S-500.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že ruské jednotky zvyšují intenzitu svých útoků a usilují o rozšíření okupovaných území. Podle jeho slov si je ruský nepřítel dobře vědom, že přísun značného množství zbraní a vojenské techniky od ukrajinských partnerů, včetně příletu prvních letounů F-16, které jsou určeny k posílení protivzdušné obrany, bude hrát Ukrajině lidově řečeno »do karet«.

Syrskyj pro list Ukrajinská pravda uvedl: "Nepřítel si je dobře vědom, že v důsledku postupného přísunu značného množství zbraní a vojenské techniky od našich partnerů, příletu prvních letounů F-16, určených k posílení protivzdušné obrany, bude čas hrát v náš prospěch a jeho šance na úspěch se sníží."

Pokud by Ruská federace ztratila v bojích Krym, podle Josefa Krause by šlo o zásadní událost. "Šlo by o naprosto fatální potupu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz. "Byla by to naprostá prohra v té válce. Když to řeknu jinak, tak poté, co se Rusům nepodařilo dobýt Kyjev a změnit státní zřízení na Ukrajině, případně celou Ukrajinu anektovat, tak ztráta Krymu představuje asi druhou největší strategickou prohru, kterou v této válce může Ruská federace utrpět," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: