Kam s nimi? Poslanec Evropského parlamentu Marcel Kolaja popsal, jaké je jediné a efektivní řešení ohledně válečných uprchlíků z Ukrajiny
Období, kdy Češi propadli euforii a do republiky dorazila první vlna válečných uprchlíků, je z části pryč. Dalo se připodobnit k šití roušek během pandemie. Solidarita tehdy byla velkorysá, ale jen na chvíli. Podobné je to teď s uprchlíky z Ukrajiny. Do Česka za téměř čtyři týdny ruské invaze přišlo více než 270 tisíc utečenců a Češi zjistili, že válka nebude na týden. Stát tak začíná řešit otázku »Kam s nimi?«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila europoslance Marcela Kolaju (41), který nabídl reálné a efektivní řešení.
Česká republika je podle modelů z minulých migračních vln schopna přijmout takový počet uprchlíků, který odpovídá dvěma procentům obyvatel, tedy něco přes 200 tisíc lidí. Aktuální počet už je ale daleko za touto hranicí a mnohým příchozím není možné zajistit zcela důstojné podmínky.
Poslanec Evropského parlamentu Marcel Kolaja pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jak současnou situaci řešit. "Myslím, že jediné efektivní řešení představuje evropské řešení. Bude například zapotřebí, aby Evropská unie finančně podpořila země, které se potýkají s největším náporem uprchlíků. Ostatně minulý týden už pirátský ministr Ivan Bartoš v Bruselu žádal o miliardu eur z mimořádného evropského fondu, které by Česko mohlo využít na ubytování pro Ukrajince. Musíme si zkrátka uvědomit, že konflikt na Ukrajině může trvat dlouhé měsíce. A v takovém případě je samozřejmě nepřijatelné, aby Ukrajinci bydleli v tělocvičnách," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik, jak se se situací důstojně vypořádat. Podle posledních informací z válkou zasažené Ukrajiny odešlo okolo 3,5 milionu lidí.
Uprchlíci mohou od pondělí žádat o novou humanitární dávku 5000 korun, přičemž nárok na ni mají všichni, kteří po příchodu do Česka dostanou vízum ke strpění. S ním mohou od tohoto týdne v Česku také pracovat bez pracovního povolení. Počítá s tím zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků z Ukrajiny, který začíná platit.
Norma výše zmíněného zákona je součástí balíčku zvaného lex Ukrajina. Jednotlivé zákony upravují udělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociálního zajištění či přístupu ke zdravotní péči, vzdělávání a sociálním službám.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43) v neděli zopakoval, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu do Česka uprchlo na 270 tisíc lidí. Polovinu z nich tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Ministerstvo vnitra vydalo přes 200 tisíc víz ke strpění.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.