Reklama:

Konfrontaci Ruska a NATO nelze vyloučit, když obě strany povedou politiku tímto směrem, říká Šándor ke slovům německého ministra obrany

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2024

Komentář: Německý ministr obrany Boris Pistorius upozornil na potenciální riziko ruského vojenského útoku na některou ze zemí Severoatlantické aliance, a to v rozmezí následujících pěti až osmi let. Tuto informaci sdělil pro deník Der Tagesspiegel v rozhovoru, který byl publikován v pátek. Pro ŽivotvČesku.cz obavy politika okomentoval bezpečnostní expert a generál ve výslužbě Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že tímto jde o potvrzení jeho nedávných slov o tom, že německá armáda není v nejlepší kondici, což je potřeba už z logiky globální situace změnit.

Reklama:

Ministr uvedl, že i když v současnosti nehrozí bezprostřední nebezpečí napadení Ruskem, Německo se musí na takový scénář pečlivě připravit. "Chci naši společnost probudit," sdělil Pistorius s tím, že německá armáda, jež je známá jako Bundeswehr, musí být připravena na potenciální válečný střet.

Mezi navrhovaná opatření patří úprava branné povinnosti, posílení obranných kapacit, zefektivnění zbrojního průmyslu a potenciálně i otevření armády pro osoby, které nevlastní německý pas. "Nejsme první v Evropě, kdo by se uchýlil k takovému kroku," upřesnil Pistorius, odkazujíc na možnost přijímat do armády neněmecké občany.

Reklama:

Dále se ministr obrany vyjádřil k vojenské pomoci Ukrajině, a to ve smyslu, že pomoc musí mít určité limity. "Nemůžeme riskovat vlastní obranyschopnost tím, že bychom vše vsadili na jednu kartu,“ dodal Pistorius. Podotkl, že Německo je mezi evropskými státy největším podporovatelem Ukrajiny, a vyzval ostatní země, aby se více angažovaly.

V kontextu těchto výroků se Pistorius dotkl i nedávno zveřejněných informací německého deníku Bild o tajném rizikovém scénáři, který naznačuje možné zvyšování napětí mezi NATO a Ruskem od února tohoto roku, a to s vyvrcholením v podobě hrozby války v létě 2025. Podle tohoto scénáře by Rusko mohlo ke konfliktu přistoupit prostřednictvím hybridních metod, včetně propagandy, kybernetických útoků, dezinformací a vlivu na ruskou menšinu v Pobaltí.

"My jsme to už jednou říkali (nedávný komentář pro ŽivotvČesku.cz), jaký je stav Bundeswehru. Je dlouho na kolenou a vyjádření Pistoriuse může být i vzkazem směrem »domů«, byť vláda Olafa Scholze navýšila finance na vylepšení stavu nejsilnější armády EU. Pokud bude směřovat veškerá politika z obou stran ke konfrontaci, no tak konfrontaci nakonec vyrobit můžeme. Osobně si stále nemyslím, že Rusko se stavem svých konvenčních sil, i když došlo ke zlepšení, je ochotno ke konfrontaci dojít. Byla by to konfrontace se Spojenými státy, to znamená nejen technologicky nejsilnější armádou světa. Tady mi to přijde jako nonsens. A to s ohledem na to, jak se Rusům daří na Ukrajině. V současnosti mají pouze dostatek lidských zdrojů, více techniky, ale stejně se trápí. Není armádou schopnou operací epických rozměrů, jako jsme viděli za druhé světové války. V tuto chvíli mi to přijde málo pravděpodobné. Ale samozřejmě, jak jsem už řekl, můžeme si konfrontaci vyrobit sami," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v rámci komentáře k rozhovoru německého ministra obrany.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: