Jak z lesa donést plné koše hub: Mykoložka vysvětila, jak v lese najít ideální místo a proč hlídat světové strany
Meteorologové hlásí na víkend i příští týden teplé počasí a dešťové přeháňky, takže houby budou mít ideální podmínky k růstu. Objevují se hřiby dubové, muchomůrky růžovky i barevné hřiby jako je koloděj či kovář. Mykoložka a houbařka Tereza Tejklová pro ŽivotvČesku.cz prozradila další trik, jak zvýšit šanci na naplnění košíků. "Zkušení houbaři hlídají v lese sklon svahu. Je totiž velký rozdíl, zda je svah exponovaný na jih či jde o severní svah," řekla expertka na růst hub.
V České republice panují v současné době skvělé podmínky pro růst hub. Dostatek vláhy a teplé noci rozdýmaly růst celé řady hub - v lesích se objevují lišky, muchomůrky růžovky, holubinky i pravé hřiby. Vrcholí růst dubových hřibů a začínají se objevovat také hřiby smrkové.
"Momentálně je ideální vyrazit do listnatých lesů, kde rostou duby a buky. Základem je vytipovat si místo, kde dost napršelo, ale také myslet na to, že houby potřebují teplo. Houbaři nyní nechodí do jehličnatých lesů, ale do listnatých lesů, zajímavé jsou také prosluněné stráně a aleje. Dobré jsou také lesní cesty, kde tráva drží vodu," popsala Tereza Tejklová pro ŽivotvČesku.cz a přidala radu pro zkušenější houbaře.
"V lese je dobré orientovat se podle sklonu svahu. Jižně exponované svahy jsou prosluněné a více prohřáté. Zase ale rychleji vysychají. Severní svahy jsou zastíněné a déle drží vodu. Pro běžné houbaře se zvyšuje šance na úspěšný sběr právě na severních svazích. Pokud ale chcete najít vzácné houby, které mají rády vyšší teploty, zkuste svahy jižní. Myslete ale na to, že jižní svahy slunce brzy »vypaluje«, je tedy vhodné jižně exponované svahy zkusit, když je opravdu pořádně zalito, což naštěstí nyní na mnoha místech České republiky platí," poradila expertka na růst hub.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.