Hřiby vyrostly přímo na hrobě. Mykolog řekl, zda je bezpečné sbírat houby z parku a ze hřbitova
Letošní houbařská sezóna je opravdu výjimečná a díky vhodnému počasí, kdy teplé noci provází časté dešťové srážky, roste obrovské množství různých druhů hub. Hřibovité houby lidé dokonce nachází ve městech a všímavá čtenářka do redakce zaslala fotku, kdy krásné houby vyrostly přímo z hrobu. Mykolog Vladimír Antonín pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, zda takový úlovek je možné vzít do kuchyně. "Z hlediska konzumace je to zcela bezproblémové. V hřbitovní půdě nejsou žádné látky z lidských ostatků, které by do sebe houby nasály," řekl pro ŽivotvČesku.cz expert.
V obci Kuks na Trutnovsku vyrostly hřibovité houby přímo na místním hřbitově. Podle fotky se může jednat o koloděje, které se objevily na jednom z hrobů. Snímky do redakce zaslala všímavá čtenářka, kterou zajímalo, zda se takové hřiby vlastně dají konzumovat. Oslovený mykolog zdravotní riziko na nálezu neshledal.
"Z hlediska konzumace je to zcela bezproblémové. V hřbitovní půdě nejsou žádné látky z lidských ostatků, které by do sebe houby nasály. Něco jiného jsou parky či trávníky ve městech, tady bych byl opatrnější. Houby mohou být kontaminované třeba od psích exkrementů. Ale nejde o to, že by to do sebe houba nasála z půdy, ale kvůli venčení psů mohou být kontaminované na povrchu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín s tím, že někdo může mít etické problémy při sběru hub ze hřbitova, ale zdravotní rizika rozhodně nehrozí.
Mykoložka Tereza Tejklová pak dodala, že právě hřib koloděj se často vyskytuje v obydlených oblastech. "Je to jeden z rozlišovacích znaků, jak od sebe houbaři poznají koloděje od kováře. Hřib kovář vždy roste jen v lesích, ale koloděj se často vyskytuje přímo ve městech," řekla pro ŽivotvČesku.cz mykoložka.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.