Adam Vojtěch: Lék na koronavirus bude v Česku během několika dní

Adam Vojtěch věří, že se Česku daří v boji s epidemií.
Adam Vojtěch věří, že se Česku daří v boji s epidemií.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2020

Zpráva, na kterou Česko čekalo. Vyšla z úst ministra zdravotnictví ve čtvrtek dopoledne. Japonský lék favipiravir by měl být pro české pacienty s onemocněním COVID-19 dostupný v řádu dní. "Část léku Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě," uvedl novinářům Adam Vojtěch (ANO).

První aplikace léku bude podána pacientovi neprodleně po doručení zásilky. "Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Následně by měl být k použití i v dalších nemocnicích. Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy," uvedl ministr zdravotnictví. Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku remdesivir, v Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin.

Galerie k článku:

U léku remdesivir se čeká na přidělení dávek pro střední a východní Evropu. Pak česká pobočka Gilead podá žádost na SÚKL a MZ, obratem ji schválí. Podle epidemiologa Romana Prymuly se remdesivir podává jen u těžkých průběhů onemocnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.