Alois Hadamczik nastínil, jak je potřeba hrát na Lotyšsko, přidal i speciální argument. Pak řekl, na kterém místě se podle něj Česko na MS umístí

Alois Hadamczik
Alois Hadamczik
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Po dvou prohraných zápasech na MS ve Finsku se ve čtvrtek večer česká hokejová reprezentace utká s houževnatým Lotyšskem. Je zcela jasné, že si bude chtít gólově spravit chuť. Jde o důležitý zápas. Oba týmy mají na svém kontě totožný stav duelů, tedy jedno vítězství a dva neúspěchy. Svěřence finského kouče Kariho Jalonena (62) posílí bostonský sniper David Pastrňák (25), který by měl oživit českou hru. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz prozradil legendární trenér Alois Hadamczik (69), jak hrát s pobaltskou zemí a odvrátit třetí porážku v řadě.

Český celek nejde do neznáma. S Lotyšskem se naposledy utkal před třemi lety, kdy ho v Bratislavě přestřílel 6:3 a »papírově« by se dalo očekávat, že pro svěřence Kariho Jalonena půjde o poměrně jasnou záležitost. Střet s realitou může být ale úplně jiný.

Poslední zápas s Rakouskem (1:2) totiž českému kádru nevyšel podle představ a druhé zaváhání na šampionátu pochopitelně může mít vliv na celkový výkon. Oživení hry se ale očekává od kanonýra Davida Pastrňáka, který by měl být pro soupeřovu obranu noční můrou.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila někdejšího trenéra Aloise Hadamczika, který v letech 2006–2008 vedl poprvé českou hokejovou reprezentaci, podruhé se na lavičku národního týmu postavil v letech 2010–2014, ohledně toho, jak se s Lotyši vypořádat.

"Mám na to dva pohledy. Jeden je, že můžete prohrát se Švédskem, to je vyrovnaný soupeř. S Rakouskem jsme prohrát neměli, to byl špatný výkon. Myslím si, že hráči věděli, že se to utkání nepovedlo. Mám k tomu takový argument, že je to turnaj a lepší si je vybrat špatné zápasy teď, protože věřím, že naši postoupí ze skupiny," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz kouč, který je podepsaný pod posledními medailovými úspěchy českého hokeje na velkých akcích.

"Týmu věřím, věřil jsem mu od začátku a věřím mu i teď, navíc když se zapojí David Pastrňák a také David Kämpf, takže si myslím, že mužstvo je velmi dobré. Takže je povinnost, abychom medaili uhráli," zdůraznil Alois Hadamczik pro ŽivotvČesku.cz a přidal svůj pohled na taktiku, která by českému týmu mohla sedět.

"První věc je nepřipouštět si porážku a hrát na maximum a soupeře nepodcenit. Druhá věc je, že Lotyši jsou velmi dobří bruslaři, takže musíme vycházet ze zabezpečené obrany, musíme být aktivní a silní na puku. Když jste na puku silný, nemůžete dostat gól. A naši hráči to umí, umí puk podržet a proměňovat šance. Důležitá věc je disciplína, hrát co nejméně v oslabení, a pokud možno, tak musíme být úspěšní v přesilových hrách," dodal pro ŽivotvČesku.cz Alois Hadamczik ohledně utkání základní skupiny B na mistrovství světa v Tampere.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.