Andor Šándor okomentoval slova šéfa ukrajinské rozvědky, že válka skončí letos a Putina odstaví. Zmínil křišťálovou kouli a rozebral zdravotní stav ruského prezidenta

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2022

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky generálmajor Kyrylo Budanov v televizním rozhovoru pro britskou stanici Sky News prohlásil, že válečný konflikt s vysokou pravděpodobností skončí do konce roku. Zásadní zlom v bojích očekává v srpnu. Neúspěch ve válečném konfliktu podle něj zároveň povede k odstranění ruského prezidenta Vladimira Putina (69), který je v jeho očích ve »velmi špatné tělesné i duševní kondici«. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz generálovi v záloze a politickému komentátorovi Andoru Šándorovi (64), zda by se dokázal se slovy Budanova ztotožnit. Odmítl to a vysvětlil důvod.

Podle slov ukrajinského šéfa rozvědky bude vojenský konflikt ukončen tím, že Ukrajina získá zpět svá ztracená území. "Výsledkem bude, že obnovíme ukrajinskou kontrolu nad celým územím, které jsme ztratili, a to včetně Donbasu a Krymu," prohlásil Kyrylo Budanov s tím, že bod zlomu se dá očekávat ve druhé polovině srpna.

V rozhovoru pro britskou televizní stanici Sky News dále uvedl, že v Rusku vše směřuje k puči proti Vladimiru Putinovi a není možné tomu zabránit. Směrem k nejmocnějšímu muži Ruska také uvedl, že je vážně nemocný, dokonce má mít několik nemocí zároveň a jednou z nich je rakovina. "Tohle povede ke změně vedení Ruské federace. Proces byl již zahájen a Rusové k tomu směřují," uvedl generálmajor a odmítl variantu, že by šířil ukrajinskou propagandu v souvislosti s informační válkou. "Je to moje práce. Musím tohle vědět. Pokud to nebudu vědět já, tak kdo?

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o komentář bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora, který s mírnou slovní nadsázkou přímo žasl, že na Ukrajině jsou lidé, kteří vidí do budoucnosti.

"Měl jsem kontakty s ukrajinskou rozvědkou a nikdy jsem si nevšiml, že by měli křišťálovou kouli a věštili by z ní, protože tento odhad není založen na reálné situaci. Kdyby měla válka na Ukrajině skončit dle vyjádření generálmajora, tak by to explicitně znamenalo, že vše budou určovat Ukrajinci. Tak, jak si Rusové mysleli, že »speciální vojenská operace« bude rychlá a nebyla, tak přeci Ukrajinci nemohou vědět, jak to bude dál vypadat," řekl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor. Ohledně zdraví ruského prezidenta pak uvedl, že logicky člověk v důchodovém věku nemůže mít kondici jako člověk o dvacet či třicet let mladší.

"To, že se spekuluje o zdraví Vladimira Putina jistou dobu, to je pravda. Že teď úplně nevypadá, jako kdyby se vrátil z Karibiku, je logické, protože ten člověk musí žít zákonitě ve velkém stresu, což se musí na něm zákonitě podepsat. A řekněme si na rovinu, kdo je v 69 letech úplně zdráv. A ohledně toho, že ho někdo odstaví? Vyjádřil jsem se k tomu už několikrát. Je otázka, co si od toho slibujeme, že tam bude někdo horší, nebo lepší? Není to vůbec relevantní, protože ta »věc« není Putinova, ale Ruska, ruského nacionalismu, ruských zájmů a obávam se, že i kdyby Alexej Navalnij byl prezidentem, asi by na Ukrajinu neposlal tanky, ale nebyl by patrně šťastný, že se Ukrajina vymkne z orbitu ruského vlivu. Koneckonců Navalnij souhlasil s anexí Krymu a válkou v Gruzii," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Ruské jednotky podle amerického Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát bitvu o své druhé největší město. Podle ukrajinského generálního štábu se nyní ruské vojenské jednotky zaměřují na odchod z města a okolí. Dobytí Charkova původně patřilo k hlavní cílům ruské invaze na Ukrajině, uvedla v sobotu stanice BBC. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.