Andrej Babiš otevřel Čapí hnízdo uprchlíkům. Video ukazuje, v jakém přepychu mohou být. Monika Babišová manžela zastínila

Autor: ŽivotvČesku | Čapí hnízdo
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

Válka na Ukrajině a obrovská vlna solidarity spustily společenské mechanismy, které byly ještě nedávno nemyslitelné. Bývalý premiér Andrej Babiš (67) například veřejně pochválil svého nástupce v premiérském křesle Petra Fialu (57), jak vláda ke krizi přistupuje. Redakce ŽivotvČesku.cz také zjišťovala, jak Ukrajincům pomáhá Monika Babišová (47).

Česká politická scéna se až na extrémní excesy spojila v jednolitý celek, který Rusko považuje za agresora a Ukrajinu za stát, kterému je potřeba pomoci všemi možnými prostředky. Kroky vládní koalice podporuje také opoziční hnutí ANO.

"My jsme veřejně řekli, že nebudeme vládě okopávat kotníky, toto je vážná věc, to je přesně případ, kdy musí koalice i opozice táhnout za jeden provaz. Budeme vládu podporovat v jejích krocích, Českou republiku musí být vidět a slyšet. Musíme na půdě Evropské unie a NATO usilovat, aby sankce proti Rusku byly co nejtvrdší, je skutečně neuvěřitelné, co se na Ukrajině děje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz pravá ruka Andreje Babiše a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (57).

Současnou vládu ocenil také bývalý premiér Andrej Babiš. Ten ocenil přístup Petra Fialy k řešení uprchlické krize i k vojenské podpoře Ukrajiny. "Myslím, že to řeší dobře," sdělil Andrej Babiš s tím, že postoj Česka se mu líbí, ať jde o komunikaci v rámci NATO či Evropské unie.

Rodina Andreje Babiše přiložila ruku k dílu také po vlastní ose. Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že na farmě Čapí hnízdo budou ubytovány rodiny z Ukrajiny.

"Čapí hnízdo nabídlo v rámci koordinace Asociace hotelů a restaurací čtyřicet až padesát míst pro ukrajinské uprchlíky v závislosti na složení rodin," sdělil bývalý premiér pro ŽivotvČesku.cz. Hnutí ANO podpořilo ukrajinské uprchlíky částkou deset milionů korun.

S rukama v klíně nesedí ani Monika Babišová. Ta své kroky koordinuje s nadací Agrofert. "Dělám, co můžu. Organizuji sbírky, v nadaci pomáháme, jak jen můžeme," uvedla Monika Babišová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že o sobě detailně mluvit nechce a na krizi si nechce dělat osobní promo. Pouze dodala, že je pyšná a dojatá z toho, jakou obrovskou solidaritu a chuť pomáhat v sobě našli Češi a Slováci. Oproti manželovi tak sympatická blondýna zůstává skromná, čímž ho v rámci svých činů, aniž by na ně musela hlasitě upozorňovat, zastínila.

Fungování nadace Agrofert v souvislosti s krizí na Ukrajině popsala ředitelka Zuzana Tornikidis. "Spustili jsme materiální sbírku mezi zaměstnanci společnosti Agrofert. I když nadace nepatří pod koncern, tak jsem ráda, že se to povedlo zorganizovat a zaměstnanci mohou sbírat věci, které budeme dávat do azylového ubytování. Sbíráme humanitární pomoc ve formě trvanlivých potravin, hygienické potřeby, věci pro děti," vysvětlila Zuzana Tornikidis, která si uvědomuje, že pomoc Ukrajině a ukrajinským rodinám bude běh na delší trať. V Česku by mohly skončit desetitisíce uprchlíků, i když většina utečenců míří do Polska.

"Jako nadace máme fond pro maminky samoživitelky, ten jsme otevřeli i pro maminky ukrajinské národnosti, které jsou na útěku před válečným konfliktem. Tento fond není koncipován na úplně první pomoc, ale myslíme na druhý krok. Dojde k situaci, že maminky se z azylového bydlení budou potřebovat dostat do standardního nájmu, začít si hledat práci, bohužel si nemyslím, že tu budou jen krátce, budou potřebovat se zapojit do běžného života, jejich děti budou chodit do škol a školek... Z fondu chceme financovat náklady na bydlení, náklady na kroužky, na školní obědy... Dětem také nabídneme účast na letním táboře, který pořádáme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Tornikidis, která je přesvědčená, že krize brzy neskončí a lidé z Ukrajiny budou českou pomoc potřebovat dlouhodobě.

S ukrajinskými rodinami a dětmi bude fond počítat i v souvislosti s Vánocemi a rozdělováním dárků. Ředitelka nadace si přeje, aby Čechům a Slovákům chuť pomáhat vydržela co nejdéle.

Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.