Atentát na Vladimira Putina: Šílence s jaderným tlačítkem mohou zlikvidovat nejbližší muži. Palácový převrat je ve hře, říká analytik
Ruský prezident Vladimir Putin (69) se podle některých analytiků dostává do izolace a jeho okolí mu nechce sdělit celou pravdu o tom, že invaze na Ukrajinu neprobíhá podle představ a plánů. To, že Putin hrozí jadernými zbraněmi, je silná káva i pro jeho nejbližší okolí. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra existuje i varianta, že v Kremlu někdo zatáhne za »ruční brzdu«. "Jednou ráno se můžeme probudit a dozvíme se, že Putin měl infarkt nebo s ním spadla helikoptéra," uvedl Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz a rozebral roli ministra obrany Sergeje Šojgua (66).
Ruská »mírová operace« na Ukrajině se mění ve vleklou válku, Evropa se sjednotila, do NATO chtějí vstoupit dříve neutrální státy, Rusko se dostává do ekonomické i kulturní izolace. Lidé v Rusku se začínají například ptát, proč hokejisté nesmí odjet na světový šampionát. Invaze na Ukrajinu drhne, otázkou je, zda ruský prezident Putin ví, jak moc.
"Ministr obrany Sergej Šojgu i náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov jsou oba velmi schopní, oba jsou vojenští profesionálové, i když Šojgu už je trochu politik, pořád je to ale velmi schopný vojenský manažer. On je člověk, který reálně ví, co se děje, má přístup ke všem informacím. Základní otázka je, zda to všechno říká Putinovi. Zda ruský prezident zná reálnou výši ztrát, zda opravdu ví, co se na Ukrajině děje. Je jasné, že Putin ví, že akce selhala, ale je otázkou, zda ví, jak moc to selhalo, zda zná tu reálnou míru problémů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik s tím, že za toto selhání někdo v Rusku ponese odpovědnost.
Bez ohledu na to, jak válka na Ukrajině dopadne, se v Kremlu bude řešit role ministra obrany Šojgua i náčelníka generálního štábu Gerasimova (66). To jsou mimochodem lidé, kteří by museli posvětit použití jaderných zbraní. Pokud by se jeden z nich rozkazu prezidenta vzepřel, k odpálení raket by nedošlo. Podle analytiků jsou to také velmi přemýšliví lidé, kteří na jedné straně vždy byli Putinovi zcela loajální, na straně druhé vidí, že Putin »tančí« na hraně.
"Použití jaderné zbraně spolu s prezidentem musí schválit ministr obrany a náčelník generálního štábu. Jak znám Sergeje Šojgua, tak se mi nechce věřit, že by takový rozkaz vydal. Valerij Gerasimov by takový rozkaz asi také nevydal, on je stoprocentní vojenský profesionál, údajně to byl právě on, kdo nejvíce varoval Putina, že tažení na Ukrajinu nebude snadnou záležitostí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.
Sergej Šojgu má manželku Irinu a dvě dcery. Podle pozorovatelů je to člověk, který má rád svou rodinu a toulky přírodou. Na jedné straně jde o vojenského »jestřába«, který velel intervenci v Sýrii a podržel tamějšího prezidenta Bašára Asada (56) či byl zodpovědný za anexi Krymu, na straně druhé jde o muže, který se orosil, když Putin vydal rozkaz k aktivaci jaderné pohotovosti.
Sergej Šojgu, jehož matkou byla Ruska pocházející z Ukrajiny a otec byl tuvinské národnosti, je roky považován za opravdového přítele ruského prezidenta. Několikrát spolu mimo jiné trávili dovolenou na Sibiři, občas spolu hrají hokej. Jenže dnes si Šojgu uvědomuje, že pokud se události na Ukrajině nezačnou rychle vyvíjet v ruský prospěch, bude on v Kremlu označen za hlavního viníka. Měl by ministr obrany dostatek odvahy na palácový převrat?
"Jednou ráno se můžeme probudit a dozvíme se, že Putin měl infarkt nebo s ním spadla helikoptéra. Taková by jednou mohla dojít zpráva, tak by to bylo zamaskováno. Změna v Rusku zdola je vyloučená. Odpor proti válce je evidentní, intenzivnější, než se čekalo, ale změna v dnešním Rusku nepřijde z ulice ani z Parlamentu, jestli se něco takového stane, tak to bude palácový převrat. Půjde tedy o puč malé skupiny lidí, odhodlaných spiklenců, kteří se dohodnou, že toto musí zastavit. Šojgu a Putin jsou ale skuteční přátelé. Putin nemá moc přátel na osobní úrovni, ale Šojgu je skutečným přítelem. Což je problém, pokud by měl provést nějaký puč, osobní vztahy v politice jsou na škodu. Pokusit se svrhnout někoho, koho dvacet let považuji za nejbližšího přítele? To musí být nepředstavitelné dilema," naznačil Lukáš Visingr.
Sergej Šojgu je ve funkci nepřetržitě od roku 2012. Přežil i vládní otřesy před třemi lety, kdy prezident odvolal premiéra Dmitrije Medveděva (56) kvůli nespokojenosti s ekonomickými výsledky země. Šojgu je považován za muže, který je o krok napřed před svými konkurenty, zároveň ale umí být velmi diplomatický a ví, že jsou chvíle, kdy se vyplatí mlčet či se stáhnout. Spolu s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem (71) patří k nejužšímu kruhu ruského prezidenta.
Nejnovější snímky, kdy Putinovi spolupracovníci při jednání sedí od svého prezidenta v uctivé vzdálenosti, lze interpretovat i tak, že ruský prezident se stále obává covidu. Odstup ale také naznačuje, že Putin na některá rozhodnutí zůstává sám.
Jisté je, že s vývojem situace budou nespokojení bohatí oligarchové, kterým se nelíbí, že kvůli ekonomickým sankcím chudnou. Příkladem za všechny může být bývalý gubernátor Čukotky Roman Abramovič (55), kterému reálně hrozí, že se bude muset vzdát milovaného fotbalového klubu Chelsea. Právě Abramovič, který je židovského původu, se údajně nabídl, že by dokázal zprostředkovat jednání mezi ukrajinskou a ruskou stranou.
"Těžko říct, nakolik dnes bohatí oligarchové mají k Putinovi přístup. Prezident je obklopen kamarády z KGB. Oligarchové žijící v zahraničí ho ovlivnit nemohou. Ti doma by na něj tlak vyvíjet mohli. Zdá se mi ale, že Putin je dnes v tom rozhodování tak moc sám, že i volání oligarchů nemusí slyšet. Otázkou je, nakolik jsou Nikolaj Patrušev (předseda Rady bezpečnosti Ruska, pozn. red.), Sergej Ivanov (šéf prezidentské kanceláře, pozn. red.) nebo ministr zahraničí Sergej Lavrov schopni mu říct: Vladimire Vladimiroviči, tady už trochu šlapeme vedle. Podle mě mu jeho nejbližší okolí pravdu říct nedokáže. On teď začíná bojovat o přežití, jeho nejbližší také," nabídl další jména v rozhovoru pro Aktuálně.cz dlouholetý zpravodaj České televize v Rusku Miroslav Karas, který je přesvědčen, že tlak ruské veřejnosti na Kreml začne stoupat, až lidé začnou vnímat, že na Ukrajině umírají mladí ruští vojáci.
Jisté je, že situace se bude dále vyhrocovat nejen na bojišti, ale také v ruské vrcholné politice. Muži, mezi jejichž koníčky patří často lov a šachy, budou muset přemýšlet, zda je ještě dost času na další rozvážné tahy, nebo začala »štvanice«, a tak je třeba rychle »brousit nože«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.