Reklama:

Autentické záběry "draka" z Ukrajiny: Speciální plamenometný dron likviduje ruské pozice

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2024

Zahraniční zpravodajství: Mezi korunami stromů prolétá ohnivý kolos, který během několika vteřin promění okolí v pekelnou výheň a zanechá jen popel. Tak se dá charakterizovat nový ukrajinský dron přezdívaný »dracarys« (dračí oheň). Video zveřejnila 108. samostatná brigáda územní obrany Ukrajiny a nyní dynamicky koluje na síti X. Na záběrech je vidět, jak bezpilotní letoun míří k lesu, kde se údajně nacházejí ruské jednotky, a poté začne z nebe chrlit plameny v podobě jisker. Drony –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bezpilotní letouny –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se stávají klíčovou složkou moderních konfliktů, jak ukazují současné vojenské operace na Ukrajině. Jde o trend, který zřejmě bude pokračovat i v následujících dekádách, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia a politolog Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Reklama:

Zmíněný dron je vybaven termitovou municí, která způsobuje extrémně vysoké teploty, dosahující až dvou tisíc stupňů Celsia. Munice, která se používá k ničení tanků a další techniky, se rozhoří pomaleji než jiné rozněcovače, ale její intenzivní žár dokáže roztavit i ocelový plech.

Termit, podobně jako bílý fosfor nebo napalm, byl již v minulosti nasazen ve válce na Ukrajině, například při útoku v Doněcké oblasti, kde způsobil »termitový déšť«, upozornil magazín Forbes.

Reklama:

Použití těchto zbraní je kontroverzní, ale podle Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní není jejich nasazení zakázáno, pokud jsou použity na konkrétně definované vojenské cíle.

"Ukrajinská armáda využívá širokou škálu dronů, od malých komerčních modelů až po větší vojenské verze, což umožňuje levné a rychlé nasazení v boji. Jde o drony, často pořízené prostřednictvím crowdfundingových kampaní, které jsou vybaveny improvizovanými výbušninami a používají se k přesným úderům na nepřátelské cíle. Ukrajina tak demonstruje, že i levné drony mohou mít značný dopad na bojišti​," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz expert.

I přes výrazný pokrok v technologii dronů a jejich účinnosti na bojišti, plně autonomní zbraně, které by mohly samostatně rozhodovat o cílech a útocích, zatím nejsou realitou. Většina dronů je stále řízena lidmi a jejich role je spíše doplňková k tradičním vojenským jednotkám a technice.

"Drony jsou však důležitým prvkem, který může změnit dynamiku konfliktů a umožnit menším či technologicky méně vybaveným zemím účinněji čelit silnějším protivníkům," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Kraus.

Bezpilotní prostředky budou pravděpodobně i nadále hrát klíčovou roli v budoucích konfliktech. "Jak ukazuje situace na Ukrajině, jejich schopnost rychlého nasazení, nízké náklady a vysoká účinnost je činí nepostradatelným prvkem moderní války," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus a zdůraznil, že živá síla v konfliktu nebude plně nahrazena těmito prostředky, a proto je důležité i nadále rozvíjet strategie kombinující různé vojenské technologie.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: