Bolševník může způsobit bolestivá zranění. Odbornice popsala první pomoc a řekla, jak ho zlikvidovat

Bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý
Foto: Pixabay.com
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2021

Invazivní rostlina zvaná bolševník velkolepý je hrozbou hned v několika směrech. Nejen, že má schopnost ničit původní ekosystémy, ale také způsobuje bolestivá poranění lidem, kteří s ní přijdou do kontaktu. Proto jsou proti bolševníku, jež je rozšířený už po celé republice, vedeny boje. Právě nyní je vhodná doba k likvidaci, kterou může člověk provést sám, pokud se bude dostatečně chránit. "Pokud se poleptáte šťávou z bolševníku na denním světle, nemusí svítit ani sluníčko, stačí UV záření, i když je pod mrakem, tak vám naskáčou puchýře," uvedla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Lenka Pocová.

Bolševník velkolepý, původně pocházející z Asie, je invazivní rostlina, která škodí ekosystému i lidem, kteří s ním přijdou do kontaktu. V Česku se poprvé objevil v Mariánských Lázních, odkud se rozšířil do dalších krajů. "Nejvíce býval v západních Čechách, ale v podstatě je ho všude dost. Morava má ale problém spíš s křídlatkou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Lenka Pocová.

Nebezpečí, které tato rostlina znamená, není radno podceňovat. "Bolševník obsahuje fotoaktivní látky, říká se jim furanokumariny. Pokud se poleptáte šťávou z Bolševníku na denním světle, nemusí svítit ani sluníčko, stačí UV záření, i když je pod mrakem, tak vám naskáčou puchýře. Jde o popáleniny a puchýře 2. až 3. stupně. Projeví se do 24 hodin," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Lenka Pocová, jež pracovala na projektu omezení výskytu invazivních druhů rostlin v Karlovarském kraji.

"Zásah se léčí jako spálenina, alergici mohou dostat i šok. Pokud je někdo hypersenzitivní, hrozí horší komplikace. Po kontaktu je důležité opláchnout místo velkým množstvím čisté vody, a to co nejrychleji. Raději vodu z potoka, než čekat na příchod domů. Také je nutné místo nevystavovat slunci 48 hodin," popsala pro ŽivotvČesku.cz uznávaná bioložka, co dělat, pokud do kontaktu s bolševníkem přijdete.

Pro některé lidi je bolševník větší hrozbou než pro jiné. "Nejnebezpečnější je tato rostlina pro osoby, které trpí nějakou alergií a potom samozřejmě pro děti. Pokud si s těmi stonky hrají a strkají je třeba do pusy, tvoří se popáleniny i na sliznicích. Zvířata si na to většinou zvyknou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Lenka Pocová.

Na českém území je bolševník zařazen mezi nejnebezpečnější invazivní druhy a zákony ukládají, že majitel pozemku má povinnost zajistit jeho nešíření. Pakliže se tato rostlina vyskytuje na vašem pozemku, právě nyní je vůbec nejvhodnější doba k její likvidaci.

"Pokud člověk na svém pozemku zaznamená bolševník teď na jaře, tak je likvidace ideální. Nyní už je venku, růžice jsou velké zhruba 5 až 10 centimetrů. Nejlepší je vykopnout ho motyčkou na dlouhé násadě, nechat ho ležet, on uschne a zahyne. Při vykopávání velkých rostlin hrozí velké nebezpečí, že vás listy nebo stonky potřísní," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Lenka Pocová, jež je odbornou poradkyní v oblasti zemědělství a ochrany přírody.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.