Bývalá ministryně Alena Schillerová odpověděla na dotaz, co by nastalo v ČR, pokud by Rusko přestalo dodávat plyn: Plán "B" není, uvedla

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2022

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) požaduje, aby provozovatelé zásobníků plynu naplnili své kapacity do 1. listopadu na 90 procent. Vyplývá to z návrhu změny vyhlášky o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu. Materiál je nyní v připomínkovém řízení. Naplněnost většiny zásobníků nyní podle dat organizace Gas Infrastructure Europe přesahuje 70 procent. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalou šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (58) s dotazem, jaký scénář by nastal, pokud by Rusko přestalo dodávat plyn.

"Musíme být na to připraveni. Myslím si, že to sledujeme v přímém přenosu, byla tady odstávka Nord Streamu 1, neobnovily se následně dodávky na sto procent. My musíme počítat s tím, o čem politici otevřeně mluví, že to Rusko může udělat a musíme být připravení. Tady není žádný plán »B«. Tady musí být dostatek plynu zajištěného pro české domácnosti, pro český průmysl, musí to Evropa řešit jako celek a my jsme v exkluzivní pozici, kdy předsedáme Radě EU, to znamená, že máme zásadní vliv na celou řadu rozhodování, jednání a musíme toho využít a vláda nesmí selhat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz exministryně financí.

Změna vyhlášky doplňuje nedávno schválenou novelu energetického zákona, podle které bude stát moci obchodníkům s plynem, kteří nevyužijí rezervovanou kapacitu v zásobních v požadovaném minimálním množství pro dané období, její část odebrat. Nové podmínky mají podle MPO přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti České republiky.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v tuzemsku je společnost RWE Gas Storage. "Můžeme potvrdit, že navrhované hodnoty jsou pro RWE Gas Storage CZ splnitelné a odpovídají provozním možnostem," sdělila za společnost Simona Hladíková. Dalším provozovatelem zásobníků je firma MND Gas Storage. Na dotaz k ministerské změně vyhlášky zatím neodpověděla. Vyhláška by měla začít platit od 1. srpna.

"Myslím si, že situace, kdy ČR nebude mít dostatek plynu, nesmí nastat. Vláda deklarovala, že zásobníky plynu budou plné, pokud je léto, tak to vydrží nějaké tři, čtyři měsíce, protože ho není tolik potřeba, pokud by byla zima, tak je to otázka nějakých dvou měsíců. Mezitím musí být vytvořeny plány. Vláda uvedla, že nakoupila norský plyn, jedná dále... Situace, kdy by nebyl plyn, nesmí nastat a nechci obyvatele ČR strašit, že by taková situace nastala," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Největší naplněnosti, a to 81 procent, dosahuje podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, společnost RWE Gas Storage. Pouze na zhruba 15 procent je plný zásobník společnosti Moravia Gas Storage (MGS), který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má pronajatých 90 procent kapacity, zásobník ale plynem neplní. KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti MGS na český stát.

Novela energetického zákona stanovuje, že pokud ukladatel nebude dodržovat požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, ztratí do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu v rozsahu, v němž určené minimální množství plynu nesplnil.

Nevyužitou kapacitu bude muset provozovatel zásobníku nabídnout prostřednictvím aukce. Pokud se mu to nepovede ani za nulovou cenu, bude mu moci MPO nařídit za zákonem daných podmínek, aby skladování umožnil za zápornou cenu, tedy že za to bude platit. V takovém případě mu stát ale bude muset nahradit vzniklou škodu. Pro obchodníky, kteří plyn tímto způsobem získají, úřad vyhláškou zároveň stanoví maximální dobu pro naplnění kapacity. Pro jednotlivé zásobníky mají platit rozdílné lhůty.

Legislativními úpravami MPO reaguje na případné omezení či dlouhodobé zastavení dodávek plynu z Ruska v důsledku války na Ukrajině. Ruská vojska do země zahájila vpád 24. února, boje nadále pokračují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.