Celá společnost prochází náročným obdobím a je rozštěpená, říká ministr Bartoš před volbou vedení Pirátů na další dva roky

Piráti Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík
Piráti Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2024

Vedení, v jehož dvouletém mandátu se uskuteční evropské, senátní, krajské, ale také příští sněmovní volby, si v sobotu v Brně zvolí Piráti. Favoritem předsednické volby je nynější šéf strany a vicepremiér Ivan Bartoš, který získal u regionálních organizací a členů 12 nominací. Jeho vyzývatelkou je se dvěma nominacemi europoslankyně Markéta Gregorová. Pod jejím vedením by se Piráti patrně výrazněji vymezovali proti činnosti vládní pětikoalice, do které Piráti patří spolu se Starosty a nezávislými (STAN) a koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Pro ŽivotvČesku.cz Bartoš uvedl, že mimo jiné vnitrostranickým pohledem je pro něj prioritou posílit otevřenou komunikaci a dialog.

Piráti mají v Brně vedle volby předsednictva na programu také představení kandidátů do Senátu a výsledků strany v horní komoře Parlamentu. Hodnotit budou i svou práci ve Sněmovně, v krajských zastupitelstvech a Evropském parlamentu (EP). Na úvod programu jsou tradičně zařazena vystoupení hostů, dorazit by měl premiér Petr Fiala (ODS), předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska či šéfka slovenských Pirátů Zuzana Šubová.

"Zda a jak bude nové vedení Pirátů vypadat, nakonec rozhodnou členky a členové, před které jsem i v procesu nominace, kterou jsem získal ze 12 krajů i z celostátní roviny, předstoupil s několikabodovou vizí jak pro občany, tak pro Pirátskou stranu a její členy a členky. Uvědomuji si, že s ohledem na to, jakými turbulencemi svět i Česká republika prošly v minulých letech, není nálada a důvěra společnosti v politiku vysoká, přesto se v rámci možností snažíme vždy naplnit to, proč naše strana vznikla, a hlavně to, co lidi od Pirátů očekávají. První priorita proto ode mě jde hlavně směrem k voličům, protože právě kvůli nim tu jsme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik.

Bartoš stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, pod jeho vedením se strana dostala do obou komor Parlamentu ČR i do Evropského parlamentu. Stranu vede podruhé –⁠ od roku 2016. Předloni v lednu obhájil funkci šéfa Pirátů, když ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících.

"Voliči na nás spoléhají a očekávají dodávání reálných výsledků, pokud k tomu máme možnost. Tomu dostojíme. Za dva roky jsme dokázali intenzivní prací a konkrétními výsledky od prosazení naší protikorupční legislativy přes kroky v digitální transformaci až po navýšení »rodičáků« nasbírat stabilně slušné preference, jsme podle průzkumů nejdůvěryhodnější z vládních stran a také nejlépe hodnocení. Chci do toho ještě víc šlápnout a naplno dodávat to, co jsme voličům slíbili, byť to není v pětikoaliční vládě jednoduché. Hodně se toho podařilo, řada klíčových projektů se ale musela pečlivě připravit a postupně je budeme spouštět," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, který tak upozornil na to, že pětikoaliční vláda musí vytvářet řadu kompromisů.

Při výběru předsedy, do kterého se mohou zapojit všichni členové strany, chce Bartoš celostátnímu fóru nabízet mimo jiné své zkušenosti z koaličních jednání o nejdůležitějších legislativních plánech vlády.

Gregorová byla brněnskou zastupitelkou, od roku 2019 působí v EP. Věnuje se především tematice dezinformací, kyberhrozeb a sledovacích technologií. V letech 2018 až 2020 byla v předsednictvu Evropské pirátské strany. V letošních evropských volbách bude dvojkou pirátské kandidátky za europoslancem Marcelem Kolajou. Na zasedání celostátního fóra jede Gregorová s ambicí stát se předsedkyní.

Na pozice místopředsedů je tak podle nominací zatím 13 kandidátů, největší podporu má s 13 nominacemi Kolaja. Z nynějších místopředsedů obhajuje post i Hana Hajnová, naopak Blanka Charvátová a Martin Jiránek o znovuzvolení neusilují. Druhý nejvyšší počet nominací získala radní Jihomoravského kraje Jana Holomčík Leitnerová (11).

Dalšími kandidáty jsou europoslanec Mikuláš Peksa, poslankyně Klára Kocmanová, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, středočeská radní Jana Skopalíková, zastupitelka Karlovarského kraje Markéta Monsportová, Albert Štěrba, Tereza Vovesová, Lukáš Hejduk, Jakub Wolf a Dominika Poživilová Michailidu.

"Chci, aby byl hlas Pirátů pořádně slyšet, odpovídá to nejen našim výsledkům, kompetencím, ale i podpoře občanů dle průzkumů. Zároveň ale pod mým vedením nikdy nepůjde jen o hlasitost a plácání do vody či házení ramen do médií, hlavní je reálně dodávat výsledky lidem. Když se něco nepodaří, je fér to přiznat a pokusit se o to znovu. A lépe. Co určitě chci a pracuju na tom denně je přispět k odstraňování bariér, a to jak ve společnosti, tak ve straně. Celá společnost prochází náročným obdobím a je rozštěpená. Abychom dokázali výzvám čelit a spojovat, musíme začít u sebe," dodal pro ŽivotvČesku.cz Bartoš.

Piráti vznikli v roce 2009 a po osmi letech se poprvé prosadili do Poslanecké sněmovny, když získali 10,79 procenta hlasů a 22 mandátů. V posledních sněmovních volbách kandidovali s hnutím STAN. Koalice získala 15,62 procenta hlasů a 37 mandátů, Piráti ale kvůli preferenčním hlasům mají pouze čtyři poslance. Čeští Piráti se po minulých volbách stali první pirátskou stranou, která usedla do vlády. V kabinetu Petra Fialy (ODS) je zastupují ministr pro místní rozvoj Bartoš, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.