Češi cestují na falešné testy. Změní datum a jméno a letí, řekl mluvčí letištní laboratoře

Letiště - ilustrační foto
Letiště – ilustrační foto
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2021

V sobotu bylo rušno na Letišti Václava Havla v Praze. Část turistů, kteří se vraceli z Tuniska, údajně neměla v pořádku testy na koronavirus. Momentálně se vyšetřuje, jak rozsáhlé pochybení nastalo a kdo konkrétně se provinil. Michal Mikšík z pobočky laboratoře GHC Genetics, která na letišti zajišťuje testování cestujících, pro ŽivotvČesku.cz popsal, že část Čechů se snaží při cestování podvádět. "Nejméně v deseti případech jsme se setkali s tím, že zpráva byla opravdu falšovaná. Buď už u nás dotyčný testován byl, jen si na zprávě upravil datum a čas a tím se pak prokazoval. Nebo si zprávu stáhl od osoby, která u nás vůbec testována nebyla," popsal praktiky některých cestujících Michal Mikšík.

V sobotu bylo rušno v příletové hale, protože se objevilo podezření, že někteří z turistů mají falešné testy na koronavirus. Skupina 140 Čechů byla na letišti zadržena s tím, že se budou muset podrobit novému testu. Na místě dokonce zasahovala cizinecká policie.

"Při prověřování někteří z cestujících sdělili, že údajně nepodstoupili test, přesto jim bylo vydáno potvrzení o negativním výsledku. Ochranné opatření ministerstva zdravotnictví hovoří jasně a ukládá povinnost předložit při hraniční kontrole písemné potvrzení akreditované laboratoře o výsledku antigenního nebo PCR testu. Vše je nyní v šetření. Pokud by se prokázalo, že testy byly falešné, tak věc postoupíme orgánu, který to má v kompetenci, což jsou krajské hygienické stanice," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

K turistům byli povoláni pracovníci laboratoře GHC Genetics, která na letišti zajišťuje testování cestujících. Většina turistů ale nový test rázně odmítla s tím, že otestováni byli už při odletu z Tuniska.

"Byli jsme informováni cizineckou policií s tím, že je podezření, že skupina 140 osob se prokázala testy, které nesplňují zákonný požadavek. Bylo nám řečeno, že bude pravděpodobně nutné jim test provést znovu, aby tito lidé mohli být vpuštěni na území České republiky. Převedli jsme na terminál T1 hned čtyři pracovníky. Mezitím tam ale vznikl velký tlak turistů, že nesouhlasí s tím, že by měli špatné testy. Cestovní kancelář si také stála za tím, že v žádném případě nepochybila. Došlo nakonec k vyřešení situace, lidé byli propuštěni. Naše laboratoř otestovala jen dvě osoby. Úřady nyní zřejmě budou řešit, zda ty testy splňovaly stanovené normy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Michal Mikšík z pobočky laboratoře GHC Genetics. Michal Mikšík nechtěl sobotní incident hodnotit. Bude se vyšetřovat, kolik turistů skutečně mělo závadný test. "Slyšel jsem, že mohl být problém s akreditací lékaře, který testy prováděl," upřesnil Michal Mikšík, že další informace o sobotním incidentu má jen z médií.

V pondělí se za počínání policistů z části omluvil ministr vnitra Jan Hamáček. "Došlo k tomu, že policie měla pocit, že mohou být certifikáty padělané. Ukázalo se, minimálně v jednom případě, že padělané nejsou. Je potřeba se omluvit cestujícím ze dvou letů, kteří byli zadrženi. Omlouvám se jménem ministerstva vnitra," sdělil v pondělí ministr vnitra.

"Situaci jsme prověřili u ministerstva vnitra. Problém byl, že část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoli testování vůbec nepodstoupili," tvrdil o víkendu ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Nyní je ale otázkou, jak velké pochybení bylo a kolik lidí se ho dopustilo.

Podle Michala Mikšíka z laboratoře GHC Genetics se opravdu stává, že Češi s potvrzením o testování švindlují. "Setkali jsme se nejméně v deseti případech s tím, že se na nás policie obrátila buď v souvislosti s letištěm, nebo i v souvislosti s jiným odběrovým místem. Měli podezření na padělaný test. Informace jsou třeba umístěné jinak, nebo je na potvrzení použitý jiný font... Nejméně v deseti případech jsme se setkali s tím, že zpráva byla opravdu falšovaná. Buď už u nás dotyčný testován byl, jen si na zprávě upravil datum a čas a tím se pak prokazoval. Nebo si zprávu stáhl od osoby, která u nás vůbec testována nebyla. To ale podle databáze snadno odhalíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Michal Mikšík z pobočky laboratoře GHC Genetics.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.