Češi se bojí a omlouvají se mi za zničení Koněvova pomníku, říká maršálova vnučka

Praha 6 nechala odstranit Koněvův pomník, jeho vnučka se vzteká
Praha 6 nechala odstranit Koněvův pomník, jeho vnučka se vzteká
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Po měsících dohadů nechala radnice Prahy 6 odstranit pomník sovětského maršála Koněva. Rusko už proti demontáži sochy v minulosti protestovalo. Tentokrát se ozvala i vnučka jednoho z osvoboditelů Československa. Podle ní se Češi bojí a ze strachu jí píší omluvné dopisy.

Odstranění sochy oznámil starosta Prahy 6 Ondřje Kolář (TOP 09) na Facebooku. "Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu," napsal žertovně.

To rozzuřilo maršálovu vnučku Elenu, podle které se jedná o spiknutí "nenávistné protikomunistické strany TOP 09". Lidé jí prý posílají omluvy a bojí se, co přijde příště.

"Dostávám mnoho zpráv od Pražanů. Lidé se bojí a omlouvají se mi za jednání svých politiků. I v Česku je dost odpůrců demontáže sochy, dokonce vznikla petice, ve které obyvatelé Prahy 6 požadují, aby se pomník na svoje původní místo vrátil," řekla Koněnova vnučka webu Russia Today.

Nikdo nedemonstruje

"Kvůli karanténě teď nemohou udělat nic dalšího, nemohou se setkat a uspořádat demonstraci," dodala.

Realita je ale taková, že v Praze je klid a na sochu Koněva si po týdnu už mnoho lidí nevzpomene. Pro Rusy a zvlášť vojákovu vnučku je to ale stále téma číslo jedna.

"Naše rodina by souhlasila s přesunem na Olšanské hřbitovy. Mezi vojáky, kteří bojovali za svobodu Československa, stejně jako dědeček. Češi původně chtěli pomník předat ruské ambasádě. Dědeček ale nikdy nebyl diplomat, ale válečník. Proč by měl být na území velvyslanectví?" prohlásila vnučka maršála závěrem,

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.