Česko čeká super tropický víkend. Přijdou silné bouřky. Horší bude neděle, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Letošní jaro bylo spíše chladnější a lidé se těšili na letní teploty, které budou lákat ke koupání a k trávení času venku na slunci. Aktuálně Česko zažívá tropické dny a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal dokonce výstrahu týkající se vysokých teplot. Ani víkend nepřinese teplotní změnu. "Numerické modely ukazují, že 35 °C bude po oba dny. Obávám se, že horší to pro nás bude v neděli, protože budeme mít za sebou i tropickou noc, místy nebude teplota klesat pod 20 °C a k tomu se bude ještě zvyšovat vlhkost vzduchu," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Tropické horko je spojené s varováním meteorologů, neboť může například těhotným ženám, starším či nemocným lidem a dětem působit zdravotní obtíže. Rtuť teploměru bude stoupat nad »třicítku« a oba víkendové dny bude atakovat dokonce hranici 35 °C.

"Máme před sebou super tropický víkend. Odpolední teploty budou stoupat k 35 °C, očekáváme jasno až polojasno. Délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 16 hodinách a během odpoledních hodin se budou ojediněle vyskytovat bouřky. V neděli pak přijdou na západě na většině území – ty by mohly být už silné a doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až 35 milimetrů," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je třeba hodně dbát na ochranu před sluncem, tedy používat opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem a nezapomínat na nošení slunečních brýlí, protože paprsky budou mít opravdu sílu.

"Numerické modely ukazují, že 35 °C bude po oba dny. Obávám se, že horší to pro nás bude v neděli, protože budeme mít za sebou i tropickou noc, místy nebude teplota klesat pod 20 °C a k tomu se bude ještě zvyšovat vlhkost vzduchu. Takže pocitová teplota tím bude zvyšována," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Mnohé inspiroval svojí neskutečnou proměnou. Hudebník Ondřej Ládek (41), známý pod uměleckým pseudonymem Xindl X, míval kilogramy navíc a patřil mezi muže s robustní postavou. Ale to je dávno minulost, protože mu jeho vůle a odhodlání dopomohly ke ztrátě 20 kilogramů. Hubnout chce i nadále. "Nejtěžší je vydržet a nedělat výjimky. Snadno si řeknete, že se přece nic nestane, když si pro jednou jídelníček hlídat nebudete. Ale i ten jeden den vás může vrátit o týden hubnutí zpátky," sdělil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Rozsáhlý požár, který od neděle sužuje národní park České Švýcarsko, likviduje na 300 hasi...

Po tropickém víkendu však přijde teplotní zlom. "V pondělí pronikne na většinu území vlnící se studená fronta. Zpočátku bude polojasno nebo skoro jasno, postupně dojde od západu k přibývání oblačnosti. Na většině území Česka bude pršet, navíc očekáváme silné bouřky. Předtím ale budou teploty kulminovat na 35 °C. V pondělí 21. června nám začíná v 5 hodin a 31 minut astronomické léto a bude nejteplejší od roku 2000, pak by měly jít teploty dolů," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.